Az államfő aláírta a szabálysértési törvény módosítását
A szabálysértésekért magasabb bírságokat fognak kiszabni, és új szankcióként bevezetik a kisebb közmunkák elvégzését - derül ki a szabálysértési törvény módosításából, melyet Peter Pellegrini köztársasági elnök csütörtökön írt alá. A szabálysértésekért kiszabott bírságokat több éve nem emelték.
„A mostani bírságoknak nincs sem nevelő, sem kellően megtorló, sem megelőző hatása” - állítja a belügyminisztérium, amely a módosítási javaslatot benyújtotta. A tárca egyben kibővítette a szankciók listáját - újonnan kisebb közmunkák elvégzését is ki lehet szabni a szabálysértőknek, melyet főleg akkor akarnak alkalmazni, amikor a bírságot nem lehet behajtani. Ilyenkor szerinte a szabálysértési eljárás értelmét veszti.
- tette hozzá a belügyminisztérium. A munka, melyet a saját közösségéért végez, egyben növelheti az elkövető felelősségtudatát a társadalommal szemben.
A közigazgatási hatóságok felnőttek esetében 20-tól 150, kiskorúak esetében 75 órági terjedő közmunkával szankcionálhatják a tettest, akinek a döntés meghozatalától számított egy éven belül teljesítenie kell azt.
A hatóságok ellenkező esetben pénzbírságra „változtathatják” a szankciót, illetve annak nem elvégzett részét.
„Ez a szankció hatékony és szükséges eszköznek bizonyulhat a kiskorú elkövetők esetében. A tapasztalat azt mutatja, hogy a pénzbírságot ilyenkor a törvényes képviselő szokta kifizetni a szabálysértő helyett, így a szankció nevelő, megtorló és megelőző hatása elmarad” - érvelt a tárca.
A tettes a kisebb közmunkákat szabadidejében és bérmentesen, az esetek többségében az állandó lakhelyének számító településnek vagy az az alá tartozó szervezetnek végzi a település közigazgatási területén.
A szankció kiszabásáról a közigazgatási hatóságok döntenek. Fogyatékossággal élő vagy huzamosabb ideje betegszabadságon lévő tetteseket nem lehet kisebb közmunkára ítélni. A törvénymódosítás július felében lép hatályba.