2021. február 22., 09:50

Az alkotmányra hivatkozva fúrnák meg az előrehozott választásokról szóló népszavazást?

A parlamenti ciklus rövidítése nem lehet népszavazás tárgya - véli Vincent Bujňák, a pozsonyi Comenius Egyetem alkotmányjogi tanszékéről. A Szlovák Köztársaság alkotmánya szerint a népszavazás tárgya nem lehetnek az alapvető szabaddságjogok, adók, illetékek és az állami költségvetés. Bujňák szerint több értelmezés alapján a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának (NR) tagja mandátumának gyakorlása szintén az egyik alapvető jog. A népszavazási kérdést tehát az Alkotmánybíróság elé lehet terjeszteni. Bujňák szerint elég, ha az egyik képviselő az ellenvéleményével Zuzana Čaputová köztársasági elnökhöz fordul.

A képviselő négyéves mandátumot nyert el a parlamenti választásokon. Ha idő előtt ez megszűnne, és ezzel a képviselő nem ért egyet, az alkotmányjogász szerint probléma lehet.

Amennyiben sikerül összegyűjteni az előrehozott választásokra vonatkozó népszavazás kezdeményezéséhez a szükséges számú aláírást összegyűjtése lehetséges, a petíció eljut a köztársasági elnökhöz.

Ha a 150 képviselő közül bárki levélben fordul az elnökhöz, amelyben kijelenti, hogy nem ért egyet mandátumának idő előtti megszűnésével, akkor az érv lesz arra, hogy az elnök átadja az ügyet az Alkotmánybíróságnak

 - mondta Bujňák.

Bujňák az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezmény kiegészítő jegyzőkönyvének 3. cikkelyére hivatkozik. Szerinte, az Emberi Jogok Európai Bírósága ezt úgy értelmezheti, hogy az állampolgárnak nemcsak a parlamenti képviselőnek való jelöléshez van joga, hanem az is, amennyiben megválasztják, akkor joga lehessen gyakorolni megbízatását.

Amennyiben az alkotmányunk kimondja, hogy a népszavazás tárgya nem lehetnek az alapvető szabadságjogok, akkor a fent említettekkel összefüggésében, nem lehet népszavazással lerövidíteni a választási időszakot, ha fennáll a törvényhozás akár egyetlen megválasztott tagjának is az aktív ellenkezése

 - tette hozzá.

A Csehszlovák Föderatív Köztársaság Alkotmánybíróságának volt elnöke, Ernest Valko még 2004-ben kijelentette, hogy alapvető jog fűződik a teljes mandátum kitöltéséhez.

Mivel a teljes hivatali idő kitöltéséhez való jog a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának képviselőinek, és rajtuk keresztül választóiknak is alapvető jogát képviseli, a képviselők mandátumának lerövidítése kérdését kizárják a népszavazás tárgyából

- értelmezte Bujňák Valko kijelentését.

2014-ben, az úgynevezett családdal kapcsolatos népszavazás kiírása előtt, Andrej Kiska akkori elnök az Alkotmánybírósághoz fordult, és megvizsgáltatta a népszavazással kapcsolatos kérdéseket. Ennek eredményeként egyik kérdés végül nem jelent meg a népszavazáson.

Bujňák szerint a történelemben már két népszavazást tartottunk az előrehozott választásokról. Kijelentette, hogy 2004-ben Rudolf Schuster volt elnök nem élt az alkalommal, hogy az előrehozott választások kérdését az Alkotmánybíróság megvizsgálja.

Minden bizonnyal a legrosszabb lenne, ha a jelenlegi helyzetben nem fordulnának újra az Alkotmánybírósághoz, mert a kételyek megvannak, és azok nagyon jelentősek

 - mondta a népszavazás kezdeményezésére irányuló jelenlegi tevékenység kapcsán.

Jelenleg gyűjtik az aláírásokat az előrehozott választásokról szóló népszavazás kiírására irányuló petícióhoz. A Petíciós Bizottság azt kérdezi az állampolgároktól, hogy beleegyeznek-e a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának nyolcadik ciklusának lerövidítésébe úgy, hogy a parlamenti választásokat a népszavazás eredményének kihirdetésétől számított 180 napon belül megtartsák.
A petíciót a Smer-SD és a Hlas-SD pártok kezdeményezték, az SNS csatlakozott hozzájuk. Kijelentették, hogy ennek apolitikusnak, a polgárok népszavazásának kell lennie. A kezdeményezést a Szakszervezetek Szövetsége is támogatta. A népszavazás kiírásához legalább 350 000 állampolgár aláírása szükséges.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.