2024. március 6., 14:08

Az Alkotmánybíróság elnöke magyarázkodik, de nem mond le

Ivan Fiačan, az Alkotmánybíróság (AB) elnöke kitart amllett, hogy ő és az AB bírái autonóm módon, pártatlanul és nem nyomás alatt járnak el.

Persze, hogy nem akar lemondani
Ivan Fiačan
Fotó: TASR

Bocsánatot kért, amiért kiszivárogott az Alkotmánybíróságnak a Btk. módosításának egy részét felfüggesztő határozatáról szóló információ. Szerinte ennek nem lett volna szabad megtörténnie, de ez nem indokolja, hogy lemondjon posztjáról.

Hozzátette, hogy az ügyet vizsgálják.

Fiačan biztosított arról, hogy a bírák nem adtak tájékoztatást a döntésről a médiának vagy más személyeknek. Kifogásolta, hogy megkérdőjelezik az Alkotmánybíróság bíráinak integritását, ami szerinte már a bírósági döntés előtt is megtörtént. Robert Fico (Smer-SD) kormányfő kijelentései ellen is tiltakozott, azt állítva, hogy az Alkotmánybíróság nem tagadta meg a kialakult esetjogát.

Az Alkotmánybíróság elnöke sajnálja a döntésről szóló információk idő előtti nyilvánosságra hozatalát, az üggyel belső vizsgálócsoport foglalkozik.

Ezt azonban nem tartom oknak arra, hogy lemondjak az Alkotmánybíróság elnöki tisztségéről. A szóban forgó ügyben belső vizsgálócsoportot állítottam fel, hogy elemezzék az információ kiszivárgásának lehetséges módjait, akár technikai szempontból, akár az emberi tényező hibája szempontjából"

- mondta a szerdai sajtótájékoztatón. A vizsgálat eredményeiről jelentést fog tenni.

Fiačan szerint a döntés nem jelent szakítást az Alkotmánybíróság korábbi ítélkezési gyakorlatával, mivel a bíróságnak egy olyan helyzetben kellett elmozdulnia korábbi következtetéseiben, amelyre az eddigi döntései nem terjedtek ki.

A bíróság úgy ítélte meg, hogy még egy nem publikált jogszabály is, amelynek tartalmát nem lehet megváltoztatni, mert azt a három legfőbb alkotmányos tisztségviselő engedélyezte, bár nem publikált, de normatív tartalmát tekintve rendezett, alkalmas arra, hogy a bíróság döntsön a további eljárásra bocsátásról és a felfüggesztési indítványról"

- magyarázta, hangsúlyozva, hogy csak ezekre a célokra van lehetőség.

Fiačan szerint az Alkotmánybíróság döntése a közérdeket tükrözi, így az Alkotmánybíróságnak teljes joga van a nyilvánosságot a döntése után azonnal tájékoztatni, és nem köteles megvárni, hogy az eljárásban részt vevő felek megkapják azt. Hozzátette, hogy az Alkotmánybíróság gyorsan cselekedett, mert a felfüggesztési indítvány esetében a törvény előírja, hogy késedelem nélkül kell eljárnia.

Peter Straka bíró-előadó azt szeretné, ha a nyilvánosság a lehető leghamarabb megtudná, hogy a vizsgált anyag alkotmányellenes-e.

Nem hónapokban, hanem hetekben mérjük az időt"

- mondta.

A miniszterelnök kedden (március 5.) közölte, hogy Fiačannak távoznia kell posztjáról. Szerinte valakit felelősségre kell vonni azért, hogy a bírósági döntésről a média még azelőtt beszámolt, hogy azt az érintetteknek kézbesítették volna. Nem zárta ki az alkotmánybírósági törvény módosítását sem az ügy érdemi eldöntésére vonatkozó határidők terén.

Megszólalt az ügyben a belügyminiszter is.

Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD) szerint Ivan Fiačannak vállalnia kellene a felelősséget a Btk-val kapcsolatos információk kiszivárgása miatt. Azt nem konkretizálta, hogy ez Fiačan lemondását jelentené-e.

Nem emlékszem, hogy korábban ilyen problémák lettek volna az Alkotmánybíróságon, és döntések szivárogtak ki a felek értesítése előtt"

- tette hozzá. Arra nem válaszolt, hogy Fiačannak le kell a mondania, ahogy erre Robert Fico (Smer-SD) kormányfő felszólította, a következtetések levonását az AB elnökére hagyja.

Ő is tudja, hogy nincs rendjén, ha ilyesmi történik”

– tette hozzá Šutaj-Eštok.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.