Állatok veszélyeztetik a pozsonyi repülőtér működését
A nyári hónapokban megnőtt a repülőgépek és a madarak ütközése a pozsonyi M. R. Štefánik repülőtéren.

A különbüző madarak - a molnárfecskék, a füsti fecskék, gyurgyalagok, vándorsólymok, egerészölyvek, sirályok - megnövekedett előfordulása miatt júliustól augusztus végéig riasztást rendeltek el.
A megszaporodott nemkívánatos ütközések a madarak és a repülőgépek között összefüggenek a megnövekedett légi forgalommal, a madarak táplálékául szolgáló termések érési idejével, a Kis-Dunát övező védett terület közelségével, amelyet a vízi madarak kedvelnek, és persze a repülni tanuló fiókákkal is, amelyeknek még nincs kifejlett önvédelmi reflexük.
Veronika Hauswaldová szakértő elmondta, hogy a madarak mellett a szabadban élő egyéb állatok, elsősorban az emlősök is gondot okozhatnak. Vannak már tapasztalataik a sünökkel, a denevérekkel, a mezei nyulakkal, sőt olykor még teknősökkel is.
Az AirExplore légitársaság szerint ezeknek az ütközéseknek a következtében megsérülhet a repülőgépek törzse, motorja. Ez a körülmény különösen akkor veszélyes, ha a motorokba nagyobb számú madár kerül be a repülés során.
Az ilyen balesetek az esetek többségében főleg anyagi károkkal járnak, nagyságuk néhány ezer és egy-két millió euró között mozog. Kellemetlenséget okoznak az emiatt fellépő késések vagy járatkiesések, ezek további veszteségeket okoznak a légitársaságoknak.
Hauswaldová szerint ez a trend hasonló a korábbi időszakokhoz, de az idén bizonyos növekedést tapasztaltak. Konkrétan júliusban 1000 repülésre 1,85 ütközés jutott, míg egy évvel korábban csak egy ütközés volt 1000 repülésre számítva.
A pozsonyi repülőtéren egy állandó Biológiai reptéri védelem működik, amely az állatok riasztásával és a megelőző biztonsági védelemmel foglalkozik.