2020. január 17., 09:09

Alakul a botrány a felrobbant eperjesi panelház körül: az önkormányzat is vastagon benne lehet

A nyolc halálos áldozatot követelő, brutális erejű eperjesi gázrobbanás az egész országot megrázta. A katasztrófa érintettjeinek létrehozott számlán, január közepéig, már közel négymillió eurónyi adomány gyűlt össze, számos önkormányzat, vállalat és magánszemély adakozott a károsultaknak. Az épület lebontását azonban nem ebből a pénzből fedezik majd, arra az állam adott kábé egymillió eurót a városnak, amely maga rendelkezhet arról, melyik céget bízza meg a munkálatokkal. Pontosan itt kezdődik a baj...

Eperjes, házbontás
Fotó: TASR

A Denník N arról ugyanis ír, gyanús körülmények között, egy látszólag arra alkalmatlan céget bízott meg a városvezetés azzal, hogy elvégezze a bontási munkálatokat. A lap szerint város felbolydult. A helyiek nem értik, egy ekkora tragédia után hogyan vetülhet egyáltalán a gyanú árnyéka is az önkormányzatra. Úgy gondolják, az egész várost érintette a tragédia, így hát oda kell figyelniük arra, hogy a kárenyhítésre fordítandó összeg oda kerüljön, ahová való.

Jelenleg úgy áll a dolog, nem hiába voltak résen.

Pár héttel ezelőtt egyenesen Csehországból érkezett egy 68 méter hosszú karral rendelkező, speciális munkagép, mellyel sikerült a panelház felső, legrosszabb állapotú részeit elbontani. A munkálatok költsége majd' kétszázezer euróra rúgott, még úgy is, hogy azokat "anyagáron" végezték el. A városnak a cseh cég munkájáért egy centet sem kellett fizetnie, a költségek oroszlánrészét a "báger" szállítása tette ki.

Eperjes bontő gép
Hazaindult a bontógép Eperjesről
Fotó:  TASR

Egy ország követte, ahogy a monstrumot végigvonszolják a cseh, majd szlovák autópályákon, és tízezrek nézték videón, ahogy a hatalmas gép a felső szintek romjain dolgozik.

A közadakozásból összegyűlt majd' négymillió euróhoz viszont a továbbiakban sem kell a városnak hozzányúlnia. A panelház alsó szintjeinek elbontására ugyanis külön állami támogatást kaptak, bő egymilliót. A megmaradt, nagyjából öt-hat emeletnyi rom eltakarítását egy Eperjestől 50 kilométernyire lévő székhellyel bíró cégre bízták rá, a Matijka, s. r. o.-ra. Már első olvasatra is elég bizarr, hogy egy ilyen volumenű munkát egy "káeftére" bíznak, de a cég működésének jogi formája természetesen önmagában semmit nem jelent. A Denník N viszont kiderítette, a cég mindössze három-négy állandó alkalmazottal működik, a 2018-as évben a teljes üzleti forgalmuk nem érte el a hatszázezer eurót. Ehhez képest 2019 karácsonyára egy több mint egymilliós munkát hozott számukra a Jézuska.

Áldás helyett azonban átok is lehet az elnyert megrendelés.

A cégregiszter adatai alapján ugyanis a vállalatnak csupán 3,5 tonnánál kisebb tehergépjárművek üzemeltetésére van engedélye, ami lássuk be, édes kevés lesz a munkálatokhoz. A Denník N azt írja, így nagyon úgy fest, néhány alvállalkozót is kénytelenek lesznek megbízni.

Eperjes gázrobbanás
Fotó:  TASR

A cégvezetés szerint képesek lesznek ellátni a rájuk bízott feladatot, hiszen, mint azt a Denník N-nek elmondta, "átnézték a panelház tervrajzait". A helyiek tulajdonképpen nem is a megbízott cégen, hanem azon az elképesztő összegen háborodtak fel, amelyet a Matijka, s. r. o. (és alvállalkozói) megkapnak, azért, hogy lebontsák, szétválogassák, majd elszállítsák a romokat, miközben a panel hűlt helyén el is rendezik a terepet. Eperjes önkormányzati képviselője, Martin Eštočák szerint találhattak volna jóval olcsóbb alternatívát is.

Eštočák egy kassai cég árajánlatát mutatta be a sajtónak, kiderült, a szomszéd kerületből kevesebb mint a feléért, nagyjából négyszázezer euróért megoldották volna az egészet, tokkal, vonóval együtt.

A városvezetés azzal védekezik, korántsem biztos, hogy a rendelkezésükre álló teljes összeget elköltik, ők pusztán a megbízott cég által küldött árajánlatból indultak ki. Az már más kérdés, hogy a tapasztalatok egyáltalán nem azt mutatják, hogy hasonló megrendelések esetén nem, hogy plusz költségek merülnek fel, de még vissza is ad a megbízott a cég a keretösszegből... A városi szóvivő a Korzárnak úgy nyilatkozott, hét különböző vállalatot is megszólítottak, de mit ad Isten, csak egyetlen egy volt, amelyik konkrét árajánlatot küldött.

Felmerülhet az olvasóban, hol maradt a közbeszerzés?

Mivel a tragédiát követően továbbra is szükségállapot van érvényben a városban, így az önkormányzatnak nem kötelessége közbeszerzési eljárást kiírnia. A városvezetés javára legyen mondva, Vladimír Feľbaba alpolgármester keményen állja a sarat közösségi oldalán, hiszen a helyiektől százszámra érkező kérdésekre legalább igyekszik válaszolni. Sokan azt firtatják például, meddig is tart még a városban bevezetett szükségállapot. Feľbaba erre, kicsit felhabosítva ugyan, de körülbelül annyit mondott, ameddig kell.

eperjesi tűz
Fotó:  TASR

A Denník N megkeresett néhány hasonló profilú céget. Egy pozsonyi vállalat például 450, de legfeljebb is csak 600 ezres árajánlatot dolgozott ki, úgy, hogy nem ötven, hanem négyszáz kilométernyiről kellene bebiztosítani a gépi és emberi erőforrást. Egy másik cég vezetője úgy nyilatkozott:

a megbízott cég még a levegőt is kiszámlázta a lebontáshoz!

Mint mondta, szerinte ez az árajánlat körülbelül olyan, mintha egy tömör betonkonstrukcióra szétbontására kaptak volna megbízást, nem pedig egy hatalmas terekkel rendelkező panelházéra.

A túlárazottnak tűnő megbízásból egyébként a politika is hasznot húz. Kotlebáék az  eset napvilágra kerülése után szinte azonnal nekitámadtak a város polgármesterét, Andrea Turčanovát adó KDH-nak, mondván, a cseh cég képes volt ingyen segíteni, az önkormányzat, ás áttételesen a párt, meg egymillió eurós állami támogatást szórna széjjel.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.