Aláírásgyűjtés a kórházreform ellen
Petíciót indít a Szövetség a tervezett kórházreform ellen, amelynek értelmében a kormány több fontos regionális kórházat, köztük a Rimaszombatit is leminősítene, megszüntetve ezáltal számos fontos egészségügyi ellátást. Az aláírásgyűjtés elindítását csütörtökön egy közös sajtótájékoztató keretében jelentették be Rimaszombatban.
Cziprusz Zoltán megyei és városi képviselő a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az egészségügyi minisztérium által tervezett reform elfogadhatatlan, mert az gyakorlatilag elfekvő kórházzá degradálná többek között a rimaszombati kórházat is. Ez a lépés jelentősen megbontaná az egész környék egészségügyi ellátását, s tovább mélyítené az egyébként is hátrányos régió helyzetét.
A tervezett reform ellen ugyancsak felszólalt Juhász Péter főorvos és képviselő, aki ismertette, hogy a rimaszombati kórház egy több mint 135 éve működő kórház, s az egyik legrégebbi az ország területén. Jelenlegi kapacitása 382 ágy, és egészségügyileg mintegy 120-130 ezer ember ellátását biztosítja, emellett 400 alkalmazottal a régió egyik legnagyobb munkaadójának számít.
Juhász Péter összegzése szerint a kórházban évente 14-15 ezer beteg fordul meg, kb. 3500 műtét történik és mintegy 1300-1400 gyermek születik. Az egészségügyi intézmény jelenlegi tevékenységét tekintve a beavatkozások mintegy 70 százaléka akut ellátás, amelyet azonnal el kell végezni.
– mutatott rá Juhász Péter. A főorvos hozzátette, hogy a jelenlegi fenntartó a Svet zdravia hálózat továbbra is érdekelt a rimaszombati kórház fenntartásában, ráadásul egy 14 millió eurós beruházást terveznek, amely a kórház B-pavilonjának befejezésére irányulna.
– zárta Juhász.
Hencz Péter, Bátka polgármestere szerint is rendkívül fontos, hogy a betegek időben kerüljenek kórházba, mert ezen életek múlhatnak. „Egyetlen érv sem szól amellett, hogy a kórház megszűnjön, sőt további fejlesztésekre van szükség” – tette hozzá.
Vavrek István, a Most-Híd korábbi parlamenti képviselője a megszűnő kórházi osztályok esetén szintén arra mutatott rá, hogy ezzel számos egyéb szolgáltatást nyújtó munkahely is megszűnne. A másik dolog pedig, hogy ha növekedne az az idő, amíg a páciens elkerül a kórházba annak is súlyos következményei lehetnek, amely minden család életében gondot okozhat.
Jozef Šimko, Rimaszombat polgármestere sem értett egyet a kormány tervezetével, mert az hátrányosan érintené a gömöri és kishonti régió lakosságát. Parlamenti képviselőként egyúttal azt is kijelentette, hogy ha arra kerülne a sor, semmiképpen sem fogja megszavazni a kórházreformról szóló törvényt parlamentben.
Cziprusz Zoltán végül hangsúlyozta, hogy a helyzet valóban komoly és súlyos, ezért mindent meg kell tenni, hogy megmentsük a rimaszombati kórházat. Elárulta, hogy ennek érdekében több szinten is tesznek lépéseket: elsőként a kórház fenntartója is érdekelt, ezért mindent megtesz a jelenlegi státusz megőrzéséért. Másodszor a Besztercebánya megyei képviselők szeptemberben határozatot fogadnak el és bekapcsolódnak a törvény véleményezési eljárásába. A harmadik lépés pedig polgári vonalon, az aláírásgyűjtéssel indul.
Cziprusz bízik benne, hogy minél több aláírást sikerül összegyűjteni és ezt figyelembe fogja venni a kormány. Ha mégsem akkor komolyabb lépések, és akár tüntetések szervezését is kilátásba helyezte.
A témával a Magyar7 hetilap következő számában is foglalkozunk.