A vizes élőhelyek több mint százezer élőlényfajnak adnak otthont
A vizes élőhelyek világszerte több mint százezer élőlényfajnak adnak otthont. Emellett fontos szerepet játszanak a globális élelmiszertermelésben, édesvízforrást jelentenek, és segítenek az időjárás szélsőséges megnyilvánulásai enyhítésében.

Erre Zuzana Lackovičová, az SOS/BirdLife Slovakia munkatársa hívta fel a figyelmet a pénteki vizes élőhelyek világnapja alkalmából. Elmondta, hogy az idei "Vizes élőhelyek és az emberi jólét" téma a vizes élőhelyek és az emberi egészség különböző aspektusai közötti kapcsolatról szól.
- mondta Ján Gúgh az SOS/BirdLife Slovakia munkatársa. Megjegyezte, hogy a vizes élőhelyek védelme, megőrzése és helyreállítása az egyik legfontosabb prioritásuk. Ugyanakkor a vizes élőhelyek jelentősége az eszkalálódó klímaválsággal együtt egyre nő.
Emellett revitalizációjuk és a vízvédelmi intézkedések végrehajtása az egyik olyan eszközt jelenti, amellyel a társadalom alkalmazkodhat és enyhítheti az éghajlatváltozás hatásait.
"Revitalizációs és vízvédelmi intézkedéseket hajtunk végre a Szennai halastavak, a Bodrogköz, az Ipoly mente, a Párizsi mocsarak, a Zsitvai ártéri erdők, a Felső Árva, a Máriatölgyesi kavicsbánya, az Erdőháti Morva mente és a Dunai ártéri erdők madárvédelmi terület vizes élőhelyein" - tette hozzá Matej Repel.
A vizes élőhelyek világnapjáról 1976 óta emlékeznek meg, amikor az iráni Ramsarban aláírták a nemzetközi jelentőségű vizes élőhelyekről szóló egyezményt, az úgynevezett Ramsari Egyezményt. Célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a vizes élőhelyek milyen fontosak az emberiség és a bolygó számára.