2020. november 7., 14:34

A rendőrség elit tagjai, avagy ismerkedjünk meg a NAKA által őrizetbe vett gyanúsítottakkal

A következő emberek évekig irányították a rendőrséget, de ma más okok miatt kerültek kapcsolatba egykori "munkahelyükkel". A NAKA a napokban akciózott, és több embert vett őrizetbe, nevezetesen Tibor Gašpart, Peter Hraškót, Bernard Slobodníkot és Róbert Krajmert.

Fotó: Tasr

Mint ismeretes, a NAKA a Tisztítótűz fedőnevű akció keretében szerda kora reggel őrizetbe vett néhány személyt .

A Speciális Ügyészi Hivatal  szóvivője, Jana Tökölyová elmondta, több bűncselekmény elkövetésével vádolják őket: bűnszervezet alapítása, fenntartása, támogatása, korrupciós bűncselekmények elkövetése miatt, valamint hivatali hatáskörrel való visszaélés ügyében indult ellenük büntetőeljárás.

Az aktuality.sk hírportál szerint Bernard Slobodník, volt magas rangú rendőrtiszt együttműködik a rendőrséggel. A rajtaütés előtt ugyanis már többször tanúvallomást tett a különleges ügyészségen.

A rendőrfőnök, aki a Kuciak-gyilkosság után volt kénytelen távozni pozíciójából

A volt rendőrfőkapitányt, Tibor Gašpart a nyitrai Norbert Bödör vállalkozóval lehet összefüggésbe hozni, ráadásul rokoni szálak fűzik őket egymáshoz. 

Gašpar volt a Bödör és Kočner közötti kapcsolat egyik összekötője, fontos kulcsfigurája. Kočnernek, aki "haverként" ("kamoš") említi őt a Threema üzenetben, tervei voltak a rendőrfőkapitánnyal.

„Tedd meg a havert miniszternek, Hraškót rendőrfőkapitánynak és Krajmert a NAKA vezetőjének" -  ezt írta Kočner Bödörnek a Threemában, Ján Kuciak meggyilkolása után néhány héttel.

Nem jött össze, mivel Robert Kaliňák belügyminiszter után őt is menesztették pozíciójából. Egy ideig még Denisa Saková belügyminiszter tanácsadója volt, majd végleg befejezte a tárcánál.

A "haverral" kapcsolatban említésre kerül még Bernard Slobodník, akit csak "Beďonak" becéztek.  Bödör és Kočner ellene fordult, miután kiderült, hogy Slobodník kommunikált Kuciakkal. Beďot éppen ezért Kočner el akarta intézni.

Tibor Gašpar 2012-től töltötte be a rendőrfőkapitányi pozíciót, Jaroslav Spišiakot váltotta. 2012-ben az előrehozott választások után, Robert Kaliňák (Smer), akkori belügyminiszter jelölte őt ki, a következő választási ciklusban is maradt a helyén, amikor felállt a Smer-SNS-Most-Híd koalíció. Mivel önként nem akart távozni, Peter Pellegrini kormányfő váltotta le, aki ideiglenesen a belügyminiszteri tisztséget is betöltötte. Úgy tűnt, hogy Gašpar indul majd a parlamenti választásokon, de Pellegrini akkor nem támogatta Gašpar jelölését.

A múltban egyébként Gašpar a rendőrség korrupcióellenes hivatalának vezetője volt. Működése alatt semmisítették meg a Gorilla-ügyhöz kapcsolódó hírszerzési információkat.

Az aktuality.sk  szerint Gašpar nem tulajdonosa egyetlen ingatlannak sem. Az üzleti nyilvántartás szerint fiának és feleségének Nyitra közelében, egy Nagyemőke (Janíkovce) nevezetű faluban van állandó lakhelye, a ház alapterülete 206 négyzetméter. A ház tulajdonosa a volt rendőrfőkapitány felesége, Iveta, aki tanítónőként dolgozik.

Korábban Tibor Gašpar alapított egy céget, amely jelenleg a fiáé és tavaly több mint félmilliós árbevételt és 218 000 eurós nyereséget könyvelhetett el.

Ján Kuciak tárta fel, hogy a WWA társaság egy irodát bérel Norbert Bödör nyitrai oligarchánál.

A céget Tibor Gašpar alapította, majd amikor visszatért a rendőrséghez, a feleségére íratta át. 2014 óta a cég Gašpar fia, Peter tulajdonában van, ez év júniusa óta "családi cégnek" van  egy másik tulajdonos is, ő Tibor Gašpar második fia, Pavol, aki az Infosecurity.sk szerint Tibor Gašpar Facebook-oldalának adminisztrátora is.

A félreállított

Peter Hraško eredetileg Róbert Krajmer helyettese volt a korrupcióellenes egységben, végül 2015. november 3-án a NAKA vezetőjévé vált.

Elődje, Daniel Goga váratlanul megszüntette szolgálati viszonyát. Hraško feltűnés nélkül végezte munkáját, az igazi gondok a Kuciak-gyilkosság után kezdődtek.

Amikor a rendőrség főnökét leváltották, és helyére Milan Lučanský került, Hraškót félreállította a Kuciak-gyilkossággal foglalkozó nyomozócsoport ellenőrző egységből is. Ennek oka az esetleges beavatkozás gyanújának az elkerülése volt.

Ha jobb helyettest kapok, akkor mindenképpen meghozom ezt a lépést"

- reagált Lučanský 2018 októberében arra a kérdésre, ha egy rátermettebb embert talál a NAKA élére, akkor biztosan lecseréli őt.

Már egy hónap múlva feszült lett a helyzet a rendőrség vezetésében. Ellentmondások voltak a NAKA-eljárásában, miután a Tisztességes Szlovákiáért zajló tüntetések szervezőit kihallgatásra kezdték beidézni. Egy névtelen feljelentő államcsíny szervezésével és korrupcióval vádolta meg őket. Lučanský beismerte, hogy a NAKA vezetése helytelen információkat adott neki az üggyel kapcsolatban.

Nem ültek az időpontok, a felettes helytelenül értékelte ki a helyzetet a bejelentés nyomán, további tévedések is akadtak.

Milan Lučanský elmondta, azért indított eljárást Peter Hraško ellen, mert a tüntetőkkel kapcsolatos nyomozás eredményeinek kiértékelése nagyon gyorsan, egy hét alatt született meg, ami elég gyanús volt.

Végül Hraškoval abban állapodott meg, hogy az év végén távozik és kilép a szolgálatból.

Hraškónak semmilyen ingatlana nincs Szlovákiában. Pozsonyivánkán (Ivanka pri Dunaji) vették őrizetbe egy 28 éves nő lakásában. Ő 2018-ban vásárolt két egymás mellett álló házat a községben. Ehhez nem vett fel kölcsönt, tehát bankhitel sem terheli. 

Kočner tüskéje, közismert nevén " Beďo" 

Bernard Slobodník a múlt év augusztusáig a NAKA egyik kulcsfontosságú tisztségviselője volt. A pénzügyőrség főnökeként elsősorban súlyos gazdasági bűncselekmények feltárása volt a feladata.

Pozíciójából azért kellett távoznia, mert kiderült, hogy a nevét Marian Kočner említette a Threema alkalmazásban. Peter Tóth, Kočner egykori barátja, a SIS elhárításának volt vezetője is vallott róla.

"Beďot" meglehetősen gyakran emlegetik Kočner Bödörrrel folytatott kommunikációjában, akivel szemben most eljárás indult.

Például gondoskodnia kellett arról, hogy a Technopol-ügy egyik nyomozója, Roman Stahl, ne vádolja meg Petr Šabík ügyvédet azelőtt, hogy Zuzana Maruniaková bíró a Markíza televízió egyik váltójáról döntene.

Kočner szerepet osztott Beďonak akkor is, amikor kompromittálni kellett volna Jaroslav Láska nyomozót a váltók ügyében. A fiktív jelentést Tóth készítette el, Kočner "finomított" rajta, majd továbbította Bödörnek.

Az aktuality.sk még májusban felkereste Bödört, aki kijelentette, hogy utoljára 2016 vagy 2017 táján találkozott Kočnerrel. Azt állította, hogy soha nem beszélt vele munkáról, vagy nem kapott tőle információkat Láskáról.

Ján Kuciak meggyilkolása után azonban nyilvánvalóvá vált, hogy Slobodníkkal kommunikált, és személyesen is találkoztak. A Threema üzenetekből kiderül, hogy Kočner egyáltalán nem kedvelte Slobodníkot, árulónak tartotta őt.

Kočnernek volt egy elmélete, miszerint a Smer tönkremenne, ha Slobodníkról kiderülne, hogy kommunikált Kuciakkal, mert akkor elővették volna őt is.

Bernard Slobodník családi házat, egy régebbi lakást és két bérlakást birtokol Léván egy újonnan épült tömbházban, mindezt jelzálogkölcsön nélkül. A Plus7 dní hetilap szerint egy új épületben egy négyszobás és egy egyszobás lakás ára legalább 180 000 euró lehetett.

Slobodník régóta rendőr, de 2011 és 2012 között a Živena zólyomi cég igazgatóságának az elnöke volt. A múltban 11 000 eurót ajándékozott a Smernek.

Krajmer, a nyomozás lassítója

Róbert Krajmer a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség korrupcióellenes egységének élén állt, amikor azért kritizálták, hogy nem csapott le a nagy kutyákra.

Krajmer akkor került a képbe, amikor megjelent Ján Kuciak újságíró és menyasszonya meggyilkolásának helyszínén, noha semmi keresnivalója nem volt ott. 

Milan Lučanský volt rendőrfőkapitány szerint nehezíthette a bizonyítási eljárást az ügyben.

Lučanský elődje, Tibor Gašpar először cáfolta, hogy Krajmer a gyilkosság helyszínén lenne, később módosította álláspontját.

A nagy felháborodási hullám következtében Krajmer 2018 márciusában lemondott, és az országos rendőrfőkapitányság megelőzési és kommunikációs főosztályának igazgatója lett.

Négy hónap múlva végleg távozott a rendőrkapitányságról és a belügyminisztérium közlekedési osztályának igazgatói posztjára került. A belügyminiszter akkor Denisa Saková (a Smer-SD jelöltje) volt.

Ott sem volt sokáig. Krajmer maga  kérelmezte, hogy szüntessék meg a szolgálati viszonyát és 2019. március 1-jével távozott a belügyminisztériumból.

Krajmer neve szeptember 10-én jelent meg újra a sajtóban, amikor a rendőrség őrizetbe vette.

Ez egy korábbi üggyel függött össze, amelyben a ma már vizsgálati fogságba került Monika Jankovská egykori államtitkár is szerepel. A Fatima bár átvételének esetéről van szó. 

A Trencsén központjában lévő bár Ondrej Janíček vállalkozóé és társáé volt, akik meg vannak győződve arról, hogy attól a Petr Čongrády körüli maffiacsoport fosztotta meg őket. A múltban többször megvádolta Monika Jankovskát, hogy bíróként segítette a maffiát. Jankovská a NAKA-nál folytatott kihallgatás során büntetőfeljelentést tett ellenük rágalmazás miatt.

A trencséni bár ügyében mások  is gyanúsítottak: Peter Vaško Jankovská násza, Milan Žáčik volt rendőr, Anna Ž. trencséni ügyvéd és az ügy jelenlegi tanúja, Michal Vida.

A szóban forgó bárt a BATA részvénytársaság szerezte meg, és a sajtóértesülések szerint a Kuciak-gyilkosságot követően néhány nappal ennek a cégnek az igazgatótanácsának az elnöke Mária Krajmerová, tehát az egykori rendőrtiszt felesége volt. 

Krajmer felesége, Mária 2015 júniusa óta egy stubnyafürdői cég (Trenčianske Teplice) igazgatótanácsának elnöki székében ül. Egy társaságban szerepelt a ma már bíróság elé állított üzletemberrel, Zoroslav Kollárral, aki kapcsolatban áll a bírói "maffiával", valamint a most vád alá helyezett oligarchával, Bödörrel - őt pénzmosással vádolják a Marhapásztor (Dobytkár) néven ismert vesztegetési üggyel kapcsolatosan.

A fürdő akkori többségi tulajdonosa a Begram cég volt, amely Zoroslav Kollárhoz és Klaudia Kollárhoz tartozik. Bödör a fürdő részvényeinek több mint húsz százalékát birtokolta.

Az aktuality.sk megállapításai szerint

a fürdő 239 000 euró jutalmat fizetett 2015-ben az igazgató tanács tagjainak, amikor Krajmer felesége belépett.

Az elmúlt években ez jóval szerényebb összeg volt: 2014-ben 48 000 euró, 2016-ban csak 36 000 euró. Krajmerová később lemondott az igazgató tanácsi pozíciójáról.

A portál további gyanús cégekről is ír Krajmerovával és Zoroslav Kollárral kapcsolatban

Illegális megfigyelések

Az utolsó vádlott Pavol Vorobjov, aki a pénzügyőrség hírszerző egységét vezette.

Régóta azzal vádolják, hogy visszaél köztisztviselői jogkörével és a személyes adatok jogtalan kezelésével. Nyár óta van előzetes letartóztatásban.

Nemcsak Ján Kuciak, de más újságírók (és hozzátartozóik) adataival is visszaélt.

Vorobjov ma kulcsfontosságú tanú az illegális csalások esetében. A múltban meggyőzte kollégáját, hogy nem minősül illegális dolognak az újságírók és hozzátartozóik kapcsolatait feltárni.

Vorobjov szóbeli parancsát követően beosztottja megpróbálta megkeseríteni a Különleges Ügyészség Kočner ügyével foglalkozó  ügyészének és rokonainak az életét is.

Kočner és Bödör róluk is levelezett. A legsúlyosabb eset az volt, hogy az ügyészről és gyermekeiről igyekeztek minél többet megtudni, majd továbbította Bödörnek az ügyész nevét és születési adatait.

Az elit ügyészekről a rendőrségi adatbázisban sok mindent nem lehet megtudni, mivel azt blokkolják.

Pavol Vorobjov és felesége egy új építésű házat birtokol a Nyitra melletti Nagyemőkén (Janíkovce) néhány száz méterre Tibor Gašpar házától. A házat egyébként jelzálogjog terheli.

Tibor Gašpar, Peter Hraško, Róbert Krajmer, Bernard Slobodník
Tibor Gašpar, Peter Hraško, Róbert Krajmer, Bernard Slobodník
Fotó:  TASR/Aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.