2025. május 1., 18:20

A PS elnöke ismét Magyarországot vegzálja

Akcióképesebb demokratikus Európára van szükségünk, amely képes eredményesen fellépni a jelen biztonsági és környezeti fenyegetéseivel szemben.

Hogyan tovább?
Michal Šimečka - Martin Hojsík
Fotó: TASR/ma7

Erről Martin Hojsík, a Progresszív Szlovákia (PS) elnökségének tagja és az Európai Parlament (EP) alelnöke beszélt pártja mai pozsonyi sajtóértekezletén.

A PS szerint az EU-nak valódi nagyhatalommá kell válnia és nyitnia kell mind Ukrajna, mind a Nyugat-Balkán felé.

Az intézményi kérdéseket illetően meg kell erősítenünk az EP szerepét, javítanunk kell az emberi jogok, a sajtószabadság és a jogállam védelmét. Az intézmények és a döntési mechanizmusok reformja nélkül nehéz lesz a bővítés"

- mondta Hojsík.

A PS úgy látja, hogy az EU-nak erősebb saját forrású költségvetésre van szüksége, mert így jobban tudná fejleszteni a közös védelmet és energetikai függetlenséget és ezáltal kezelni lehetne az egyes tagállamok közötti egyenlőtlenségeket és az ezzel összefüggő szociális problémákat is.

Ezek a források azokból térségekből érkezhetnének, ahol a nemzetek feletti korporációk, elsősorban a digitális ágazatban működők,"úgymond menekülnek" az igazságos adózás elől tagállami szinten.

A PS elnöke, Michal Šimečka megjegyezte, hogy EU-tagságunk nem magától értetődő. Ismét arról beszélt, hogy számos vezető szlovák politikus kétségbe vonja az ország EU-tagságát. Szerinte Szlovákiának erős és konstruktív partenere kellene hogy legyen az EU-nak, és ez ma probléma. 21 évvel az EU-ba történt belépés óta Szlovákia talán a leggyengébb pozícióban van az EU-tagság szempontjából. Magyarországgal együtt az EU problémás országai vagyunk.

A pártelnök szerint el vagyunk szigetelődve. A szlovák kormányra és személyesen Robert Fico miniszterelnökre gyanakodva néznek Brüsszelben, miután folyamatosan csak bírálatokat fogalmaznak meg az EU-val kapcsolatban és ezzel tovább gyengítik pozícióinkat.

Šimečka szerint a jövőt tekintve ez komoly probléma lesz, mert képtelenek leszünk hatékonyan kiállni a nemzeti érdekeink mellett és nem tudunk a tagságunkból annyit hasznosítani, mint amennyire lehetőségünk lenne.

Donald Trump amerikai elnök adminisztrációjának színre lépése és az európai biztonsági rendszer megkérdőjelezése az európai NATO-tagországok számára egyfajta ébresztő lett  - jegyezte meg Hojsík.

A PS úgy látja, hogy a közös európai védelem forró téma lett az EP-ben is, ahol erre egy önálló bizottságot hoztak létre. Az EP-képviselő szerint a közös védelem az EU szintjén biztonságunk további záloga lenne és egyben az eszközök hatékonyabb kezelését is jelentené. Félelmetesnek nevezte, hogy a tagállamoknak a közös védelemről szóló vitájában Szlovákia "egyértelműen outsidernek" számít. Ezzel azt kockáztatjuk, hogy kimaradunk a közös védelemből.

Ez óriási mértékben fenyegetné biztonságunkat és szuverenitásunkat"

- vélekedett Hojsík.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.