A politikai erkölcs megváltozásához szükség van az MKÖ-re
A TA3 csütörtöki választási vitaműsorban Őry Péter, az MKP országos tanácsának elnöke, az MKÖ képviselőjelöltje vitázott Branislav Gröhlinggel, az SaS alelnökével. Mindkét politikus 3-as számmal indul pártja listáján. A csaknem fél órás adásban Gröhling elsősorban az iskolalügy helyzetével foglalkozott, míg Őry hangsúlyozta az önkormányzatok megerősítésének szükségességét és a magyarlakta régiók felzárkóztatását.

Őry Péter, aki magyarul és szlovákul köszöntötte a nézőket, elsőnek azt a kérdést kapta, nem bánja-e, hogy nem ő lett az MKP elnöke. Azt válaszolta, hogy egyáltalán nem. Visszalépett Menyhárt József javára és már a választások előtt is avizálta, hogy Csallóközcsütörtök polgármestereként nem kívánja elhagyni faluját, polgárait, akik bizalmat szavaztak neki.
A moderátor szóba hozta, hogy az MKP nem tudott megegyezni a Most-Híddal és most fennáll annak a veszélye, hogy nem jutnak be a parlamentbe. Erről Őry annyit mondott, több tárgyalást is folytattak és ezek során az MKÖ-t alkotó három párt egyértelműen kijelentette, hogy nem lépnek koalícióra a Smerrel, Kotleba pártjával és az SNS-szel.
Március elseje után leírom, hogy is voltak ezek a tárgyalások, mert mindegyiken részt vettem, érdekes olvasmány lesz, mondta, sokat sejtetően.
A parlament rendkívüli ülése is szóba került, jobban mondva, hogy látják a helyzetet. Gröhling úgy vélte, hogy nem a választások tövében kell ilyen fontos kérdésekről dönteni, választási korrupciónak tartják az egészet. Őry választási cirkusznak nevezte, ami zajlik és szerinte inkább arra kellene fókuszálni, hogy február 29-én olyan döntések szülessenek, amelyek előbbre viszik az országot.
A 13. nyugdíjjal kapcsolatban az SaS alelnöke megjegyezte, ők inkább az igazságosabb nyugdíjrendszer hívei. Az MKP országos tanácsának elnöke szerint megfelelő pénzcsomagot kell találni a 13. nyugdíjakra, ami nagy kihívás. Hozzátette, az erkölcsnek vissza kellene térnie a parlamentbe, hisz vannak íratlan viselkedési szabályok, amelyeket illik betartani.
Arra a kérdésre, hogy meg tud-e egyezni az ellenzék, Gröhling azt válaszolta, egészen biztosan, nem fogják elengedni a lehetőséget az ellenzék kormányalakítására. Őry szerint az MKÖ ott lesz a tárgyalásoknál.
A választási programok is sorra kerültek, Gröhling elmondta, független szervezetek értékelték az SaS programját. Felhozta, hogy Pozsony megyében már a kezdő pedagógusok – 100 euróval – emelt fizetést kapnak és az iskolai köröket is finanszírozzák, ami működhet másutt is. Arra a kérdésre, hogy ha többféle tankönyv közül választhatnának az iskolák, amit az SaS tervez, hogy lehet garantálni, hogy ugyanazt tanítsák az iskolák, Gröhling azt válaszolta, mi megállapítottuk, mi az, amit év végére tudnia kell a gyermeknek, a többi már a pedagóguson múlik. A tankönyvekről pedig továbbra is az iskolaügyi minisztérium döntene. Folytatni akarják az oktatásügy reformját is.
Őry Péter azzal kezdte, az ő programjuk speciális, Dél-Szlovákiát érinti és a kisebbség problémáit kezeli. Az önkormányzatok finanszírozásának programját emelte ki. Rámutatott a hatalmas különbségekre az egyes régiók között, az egy polgárra eső állami pénzek tekintetében.
Rossz az egész rendszer, az lenne a jó, ha az önkormányzatok erősödnének, s ez összefügg az adózással is. Elmondta, az adócsökkentés minden párt célja, átláthatóvá kell tenni a közfinanszírozást és hatékonyabban kell felhasználni a közpénzeket.
Reagált Bárdos Gyula szavaira is, aki korában azt nyilatkozta, hogy az ország déli része elmaradott, leszakadt. Őry szerint nincs olyan régió, ahol ne lehetne javítani a helyzeten, ez hatványozottan érvényes Szlovákia déli területeire.
Természetes és jól fejlődő régiókra volna szükség, ahol nemcsak a magyarok, hanem az ott élő szlovákok is jól érzik magukat, fejtette ki.
A Szlovákiában élő magyarok száma 110 ezerrel csökkent. Ezen ezen kedvezőtlen tendencián szerinte úgy lehetne változtatni, ha több gyermek születne családonként, amihez viszont feltételek kellenek. Az itteni magyarságnak ráadásul specifikus problémái vannak.
A parlamentbe jutás esetén Gröhling szerint számos olyan elképzelésüket lehetne megvalósítani, ami nem kerül állami pénzbe és megvalósíthatók.
Őry prioritásának nevezte az önkormányzatok finanszírozását, amihez meg kell találni a forrásokat. Végül pedig megkérte a választóikat, menjenek el szavazni, minden egyes magyar szavazatra szükség van.
A nagy politikai pártoknak szükségük van ránk, hogy a politikai erkölcs megváltozzon, zárta mondandóját.
A műsor ITT nézhető vissza.