2022. augusztus 25., 09:34

A politikai elemző szerint indokolatlan, hogy Heger bizalmi szavazást kérjen

Juraj Hrabko politikai elemző szerint semmi sem indokolja, hogy Eduard Heger miniszterelnök bizalmi szavazást kérjen a parlamentben kormányával kapcsolatban.

A kakasok viadala
Juraj Hrabko szerint vagy Igor Matovičnak, vagy az SaS-nak kellene engednie. Eduard Heger kormányfő nem akar bizalmi szavazást
Fotó: Tasr/Facebook/ma7

Hrabko szerint a jelenlegi kormánynak egyszer már bizalmat szavaztak, és bár Peter Pellegrini , a Hlas-SD vezére azt követeli, hogy a Heger a parlamentben bizalmi szavazást kérjen, ezt semmi sem támasztja alá.

Amennyiben az ellenzék szeretné kinyilvánítani bizalmatlanságát, ahhoz először meg kellene nyernie a képviselők többségét. Ha viszont a miniszterelnök hagyná magát kiprovokálni erre a lépésre, akkor neki kellene meggyőznie a képviselőknek több mint a felét, hogy méltó a bizalmukra.

Hrabko úgy látja, hogy Heger azért nem ilyen naiv. A parlamenten kívüli Hlas-SD bármit követelhet. Ha sikerül összegyűjteniük legalább 30 támogató aláírást a törvényhozásban, elindíthatják a bizalmatlansági eljárást.

Mint megjegyezte, a koalíciós tárgyalásokon előterjesztett kormányfői javaslatok egyáltalán nem oldják meg a problémát. Az SaS ultimátum jellegű feltétele egyelőre nem teljesült. Nem a javaslat minőségéről van szó, a három koalíciós párt megállapodhat bármiről és ez már nem változik.

A négyes koalíció fennmaradására van még némi esély, de csak azzal a feltétellel, hogy a két szembenálló fél egyike vereséget szenved. Amennyiben Igor Matovič vagy az SaS nem lép hátra, mert ez a feltétele a megegyezésnek, akkor nincs lehetőség a megállapodásra.

Személy szerint úgy látja, hogy a pénzügyminiszter nem tesz eleget a kisebbik koalíciós párt követelésének és  nem mond le. Eduard Heger még Ján Budajt is a pódiumra állította és ennek van bizonyos üzenete. Ebből arra következtet, hogy Matovič kitart a posztján. Ugyanakkor az előrehozott választásokat az ilyen politikai patthelyzetek valós megoldásának tekinti.

Hrabko emlékeztetett rá, hogy a mostani kormány a parlamenti választásokon komoly felhatalmazást és óriási bizalmat kapott, amit azonban már a ciklus első felében elherdált. Ezért is tartja a legreálisabb variánsnak az SaS távozását a kormánykoalícióból.

Amikor a liberálisok felmondták a koalíciós szerződést, arról beszéltünk, hogy minden, ami ezután következik annak az értelmezése lesz, hogy kinek a kezében marad a Fekete Péter"

-vélekedett az elemző.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.