2020. május 19., 18:22

A parlament kétféle döntése

A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsa kedden meghallgatta a gyermekügyi biztos és a fogyatékkal élő személyek biztosának 2019-es jelentését.

Biztosok-Stavrovská-Tomanová
Zuzana Stavrovská és Viera Tomanová
Fotó: TASR

Viera Tomanová gyermekügyi biztos jelentését nem találták kielégítőnek, ezért elutasították.

Megbízták ugyanakkor a parlament emberjogi és nemzeti kisebbségek bizottságát azzal, hogy fordítsanak kellő figyelmet arra a kezdeményezésre, amely rámutat a gyermekbiztos munkájának a hiányosságaira.

Tomanová összesen 865 esetet vizsgált meg, ez 21-el volt több mint 2018-ban. A hivatal megerősítése alapján a vizsgált panaszok száma 2016-hoz képest növekedett, mivel az előző évi eseteket is megvizsgálta.

Tomanová elmondta, hogy 2018-ban azért nem lehetett őket lezárni, mert az államigazgatási szervek, illetve más bírósági ügyek prioritást élveztek. Tomanová megjegyezte, hogy sok esetben nem tartották tiszteletben a gyermekek jogait. Négy olyan esetet is regisztrált, amikor is a gyermekek lelki egészségi károsodást szenvedtek vagy meghaltak.

Tomanová arra is rámutatott, hogy több esetben nem vették figyelembe a gyermeknek a szüleivel kapcsolatos véleményét.

 

A parlament ugyanakkor tudomásul vette az egészségkárosult és fogyatékossággal élő személyek biztosának 2019-es évi tevékenységéről szóló jelentést, amelyet Zuzana Stavrovská biztos nyújtott be a parlament elé.

Stavrovská elmondta, hogy a biztosi hivatal tavaly 660 panaszt kapott a hatóságok döntéseinek értékelésére vagy felülvizsgálatára. Ebből 206 panasz érkezett foglalkoztatás és kártalanítás miatt, 119 esetben pedig polgári és családjogi ügyben, az egészség- és társadalombiztosítás miatt pedig 107 esetben éltek panasszal.

Több tucat panasz érkezett a szociális szolgáltatások és az oktatás, illetve a kiskorúak gondozása kapcsán.  A foglalkoztatások és a kompenzációs szolgáltatások területén például súlyos fogyatékossággal élő személyek fizetésének elmulasztásáról is érkeztek beadványok.

Stavrovská megvizsgálta a polgári és a családi ügyekkel kapcsolatos kezdeményezéseket és úgy találta, hogy az érintett személyek nem kaptak kielégítő jogi segítséget.

A jelentésből kiderül, hogy 2019-ben  a beadványok több mint egyharmada tanácsadás iránti kérelem volt. A biztos a lakhatással és az anyagi helyzettel kapcsolatos ügyekben is segített megoldást találni, de közreműködött szomszédok közötti viták elsimításában is. Stavrovská a múlt évben szakvéleményezett több olyan jogszabálymódosítást is, amelyek az  egészségkárosult személyek  helyzetének javítását célozták.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.