2023. szeptember 27., 10:03

A parlament kapujában

A választási kampány tapasztalatairól, illetve a szeptember 30-ai választásig hátralevő néhány nap feladatairól kérdeztük Berényi Józsefet, a Szövetség párt MKP-platformjának elnökét, illetve Gyimesi Györgyöt, a párt listájának 149. helyén induló politikust.

Beréniy Gyimesi

Már csak napok választanak el bennünket a szeptember végi választásoktól. Több hónapos kampány áll önök mögött. Melyek a legfontosabb benyomásaik ebből az időszakból?

Berényi József: Az egyik legfontosabb megállapítás, hogy a kampány végére világossá vált: a Szövetségnek van esélye bejutni a parlamentbe. A polgárok, úgy tűnik, nem büntetik, hanem támogatják azokat, akik úgy döntöttek, hogy a magyar egység mellett maradnak. Főképpen Nyugat-Szlovákiában nemcsak magyar kihívóink vannak, hanem a szlovák pártok is megszólítják a választóinkat – így ezzel is kellett foglalkoznunk. Úgy gondolom, hogy a szlovák pártokat a szlovák választók beviszik a parlamentbe, s nekünk a magyar választókra kell koncentrálnunk, már csak azért is, mert a szlovák pártok nem fognak foglalkozni ezzel a régióval, a magyarsággal pedig végképpen nem. Ezt a kampány során sikerült is tisztázni, és optimistán tekintek szeptember 30-ára. 

Gyimesi György: Én már ötödik hónapja, májustól járom az országot, és ami akkor jellemző téma volt, hogy pártszakadás van és több párt jött létre, ez mára teljesen eltűnt. Hálás vagyok az embereknek, akik ezt a pozitív energiát sugározzák felém a találkozókon. Ahogy telt az idő, az érdeklődés is úgy nőtt a találkozók iránt.

Úgy érzem, rájöttek az emberek, hogy csak egy magyar tömörülés van, illetve azt is átérzik, hogy a „most vagy soha” nemcsak egy szlogen, hanem kifejezi a tényleges képviselet lehetőségét. Nekünk a választások előtti utolsó napokban arra kell fókuszálnunk, hogy itt vagyunk, és a választókat akarjuk szolgálni. Bűn lenne, ha a kampány utolsó hetében ezt elengednénk. Éppen fordítva, most kell még ráerősítenünk az üzeneteink eljuttatására és a különböző vitákban való helytállásra!

Gyimesi György 75 közönségtalálkozón vett részt. Emberileg ezt hogyan lehet győzni, bírni?

Gyimesi György: Megszállott vagyok. Azt akarom, hogy a magyarok a parlamentben legyenek. Ezért született meg a Szövetség és köztem az egyezség, hogy a listájukon indulok. A lista utolsó helyével pedig példát akartam mutatni, hogy számomra nem a funkció vagy a parlamenti hely a fontos. Az egész közösségnek fontos, hogy intézményi képviselete legyen Szlovákia parlamentjében. Úgy is mondhatnám, hogy mindent egy lapra tettem fel, s így nem maradt más hátra, mint járni az országot és kihasználni minden alkalmat, hogy találkozzam az emberekkel. Zente fiamnak volt a legnehezebb elmagyarázni, hogy apu most egy ideig nem lesz. Egész nyáron egy napot pihentünk csak, akkor el tudtam menni Zentével egy rövid kirándulásra a bécsi Práterbe. Zente anyukája, illetve a nagyszülők is segítettek abban, hogy a fiamnak elmagyarázzuk, most nemcsak egy gyerekről, hanem 450 ezer emberről van szó. Érti és megérti.

Gyimesi

Ez nagyon szép familiáris mozzanata a kampánynak. Berényi Józsefet viszont nagyon sokat támadták azért, hogy Gyimesi György a Szövetség listájára került. Hónapokkal a döntésük után mennyire vált világossá, hogy ez jó döntés volt, vagy esetleg voltak olykor ebbéli kételyei? 

Berényi József: Ez a döntés minden szempontból jó volt és segített több kérdésben is. Gyuri részéről nagyon komoly energia jelenik meg a választási kampányban. Egyfajta példa mindenki számára, hogy ekkora erőbedobással is lehet ezt végezni. Én magam is részt vettem körülbelül ennyi rendezvényen, igaz, megyei alelnökként elsősorban a Dunaszerdahelyi és a Galántai járásra összpontosítva. Egyáltalán nem becsülöm le a falunapok és fesztiválok jelentőségét, amelyek során az emberek talán még jobban megnyílnak. Nagyon lényeges, hogy egységes lett a Szövetség párt kommunikációja, hiszen azok, akik elmentek, nemcsak különutasok voltak, hanem külön véleményt is képviseltek. Az illegális migráció, a LMBTQ, a háború és több más, tömegeket foglalkoztató témában sokkal egységesebbé vált a kommunikációnk. Ha Gyimesi György az OĽaNO-ban vagy más szlovák pártban folytatta volna, akkor is nyilván lett volna egy nagyon erős magyar kampánya Dél-Szlovákiában, és akkor azért ért volna bennünket bírálat, hogy miért nem hoztuk be a Szövetségbe Gyimesi Györgyöt.

Nagyon fontos, hogy megmaradt a három platform, és a Híd-platform a rendelkezésre álló rövid idő alatt is kitermelt több rendkívül hasznos munkát végző jelöltet. Azt azért elmondanám, hogy most lenne egy történelmi esély: amennyiben Bugár Béla azt mondaná, hogy a Modrí, Most–Hídnak nincs esélye bejutni a parlamentbe, s ezért arra kéri az embereket, hogy szavazzanak a Szövetségre és karikázzák a Híd jelöltjeit, nagyon komoly gesztus lenne! A közösségünk egészét tekintve pedig egy új dimenzió nyílhatna. Emberi és politikai szempontból ezt meg kellene tennie.

Gyimesi György: Berényi Józsefhez csatlakozva hozzátenném, hogy a távozók azt mondták, az MKP-platformmal nem lehet megegyezni. Én ezt cáfolom. Rendkívül jó az együttműködésünk, és amiben megegyeztünk, azt az utolsó pontig mindkét fél betartotta. A választóknak most megvan a lehetősége arra, hogy a Szövetségre szavazva kinyilvánítsa azt az akaratát, hogy egyetlen magyar párt képviselje az érdekeit. Ha a két plankton-párt eltűnik a süllyesztőben, ez ténylegesen így is lesz. A pártok sorsa tehát a választók kezében van. 

A jelöltlistáknál maradva, Berényi József nem értékelte alul magát azzal, hogy a 20. helyről indul? Ön a legrégebben politizáló aktív szlovákiai magyar politikus – sokakban meglepetést váltott ki, hogy nincs biztos befutó helye. 

Berényi József: Szerintem Bárdos Gyula a legrégebben aktív, de ezt most hagyjuk… A legutóbbi választásokon a legutolsó, 150. helyre kértem magamat. Éppen azért, mert aki már ilyen régen végzi politikusi munkáját, azt vagy karikázzák fel, vagy vegye tudomásul, hogy már nem preferálják őt annyira az emberek. A 20. hellyel esélyt szerettem volna adni az MKP-platform tőlem fiatalabb, illetve kevésbé ismert jelöltjeinek. Ez számukra is plusz motivációt jelent, s ahogy Gyimesi Györgyé, úgy az én sorsom is a választók kezében van. Amennyiben felkarikáznak bennünket, akkor ott leszünk; ha pedig nem, akkor is tiszteletben kell tartanunk a választók döntését. A lényeg, hogy a 18-as lista bekerüljön, legyen magyar parlamenti képviselet. Egyébként látható is, a fiatalabb jelöltek megérezték, hogy az esélyt megkapták és hajtanak ők is. 

A legrégebbi szlovákiai fogadási iroda egyedüli nem listavezetőként vagy pártelnökként bevette Gyimesi Györgyöt is a lehetséges miniszterelnökök táborába. Igaz, hogy inkább csak elméleti eséllyel, de mégis rajta van egy ilyen listán. Ön ezt hogy értékeli?

Gyimesi György: Ezen csak mosolyogtam, ha jól emlékszem több ezres szorzót kaptam. De hogy minek alapján kerültem fel, erről fogalmam sincs. Lehet, hogy a fogadóirodákban többet tudnak, mint én… Nem foglalkozom ezzel, inkább kampányolok. Viszont, ha valakik erre szeretnének fogadni, akkor azt tanácsolom, hogy ne tegyék!

Ez még nem az a nap, ugye? 

Gyimesi György: Inkább szavazzanak a Szövetségre és válasszák ki azt a négy jelöltet, aki az érdekeiket a legjobban tudja képviselni. Azt viszont állítom, hogy végre komolyan elkezdtek velünk foglalkozni. És ez nemcsak a fogadóirodákra, hanem főképpen a médiára érvényes, ahol eddig nem is léteztünk. Idéznek a programunkból, a liberális médiában persze mindjárt le is húzzák, de legalább már foglalkoznak velünk. És az is változást jelez, hogy nem minket, hanem a Modrí, Most–Híd pártot, vagy a Simon-féle pártot szólítják fel a visszalépésre. A szlovák oldalon is érzik, hogy a Szövetség rendkívül esélyes és hogy szeptember 30-án be fog kerülni a parlamentbe. 

Berényi József már jó néhány választáson túl van. Sokéves tapasztalata mit mutat, a közvélemény-kutatási előrejelzésekhez hogyan érdemes viszonyulni?

Berényi József: Kellő fenntartással, tény azonban, hogy az emberek gondolkodását befolyásolja, de egy biztos, az 5,4%-ből már nem lesz 1,6%. A bejutási esély egyértelmű. Minden az embereken múlik. Menjenek el és a magyar pártra szavazzanak. Azt, hogy fenntartással kell venni a felméréseket bizonyítja, hogy a megyei választásokon 15%-os támogatottságot mértek nekem, s aztán végül 20%-os eredményt értem el. Mindig a negyedik helyre soroltak a megyeelnökjelöltek versenyében, ahol végül is a második lettem, nagy különbséggel megelőzve az utánam következőt. A felvidéki magyarságot nem nagyon tudják jól mérni, nincsenek jó mintáik. Nem mindegy, hogy ugyanazzal a mintával Gömörben vagy a Csallóközben mérnek. A Gyuri által említett jelenséghez én is hozzászólnék… Tény, hogy ismét ránk irányul a figyelem, ismét hallhatóak például olyan megjegyzések, hogy a programunk milyen szélsőséges, radikális és magyar szempontból mennyire túlzó. Amikor a szlovák média ezt elkezdi, főleg a neoliberális, akkor az azt jelenti, hogy esélyesek vagyunk. És most már egy ideje ez megy: kivesznek a programunkból olyan részeket, amelyek esetleg félremagyarázhatóak, és azzal riogatják a szlovák embereket.

Ezért nekünk mindenütt el kell mondanunk, hogy mi Szlovákiában akarunk érvényesülni és a programunk erről szól. A hosszú kimaradás a parlamentből azt eredményezte, hogy van mit tenni. Gyimesi Györgynek voltak eredményei, amelyeket egyénként ért el, s nyilván más lesz a helyzet, ha pártként leszünk ott, hiszen 10-15 embernek nagyobb a mozgástere, mint egynek vagy kettőnek. Mi nem radikálisok vagyunk, hanem a magyar normalitást képviseljük. Ne a szlovák pártok mondják meg nekünk, hogy mi a jó, amit aztán a választások után két héttel, vagy akár már másnap el is felejtenek. 
Berényi

Gyimesi György: Bejelentkezett a magyar szavazatokért az SaS és a Progresszív Szlovákia is, és hihetetlen, de azt kommunikálják, hogy nekik nem okoz problémát a kettős állampolgárság. Amikor viszont lehetősége volt az SaS-nek, hogy erről szavazzanak, ők voltak a leginkább az ellen, hogy visszaállítsuk a 2010 előtti állapotot. Emlékeznek talán a vitáimra Martin Klus külügyi államtitkárral és Ivan Korčok külügyminiszterrel. 2016 és 2020 között, amikor ellenzékben voltak, négyszer is benyújtották ezt a javaslatot. Amikor tehát nincsenek döntéshozói pozícióban, mindig azt mondják, amit a magyar fül hallani akar, de ahogy döntéshozóvá válnak, már másnap elfelejtik. Ezért a legjobb, ha a magyar ember a Szövetségre szavaz.

Berényi József: Gyimes György szavai azért is hitelesek, mert mi már régen nem vagyunk a parlamentben, ő viszont néhány hónapja még ott ült és az aktuális nézőpontokat tudja tolmácsolni. Megemlíteném a migránsproblémát kiváltó, meghívólevélként működő igazolásokat. Bevezetésükről a Smer–Most–Híd–SNS koalíció döntött. Most pedig a szlovák–magyar határ lezárásával oldanák meg a problémát. Ez viszont számunkra elfogadhatatlan, gondoljunk csak a naponta munkába ingázókra. Emlékezzünk, hogy a Covid alatt mennyi problémát okozott egy ilyen döntés. Természetesen regisztráljuk mi is, hogy a Smernek a nemzetközi kérdésekben a miénkhez, vagy a magyarországihoz hasonló az álláspontja, de ez a politikának csak egy szelete. 

A választókkal találkozva mit tapasztalnak, visszaszorulóban van-e a szlovák pártok támogatottsága a szlovákiai magyar választók körében?

Berényi József: Kétségkívül igen. Legutóbb az OĽaNO korrupcióellenes programja vonzott sok magyart, de ez a párt már nincs ilyen pozícióban. Most inkább azok a pártok jöhetnek szóba, amelyek rendpártiak, viszont el kell mondanunk, hogy a magyarság és Dél-Szlovákia tekintélyének a visszaállítása, a normalitás, a mi oldalunkon is megvan. Minket a magyar szavazóknak kell bejuttatniuk, a szlovák pártokat bejuttatják a szlovák szavazók.

Gyimesi György: Az OĽaNO volt parlementi képviselője, Cseh Péter egy szlovák portálnak azt nyilatkozta, hogy ők nem akarják megszólítani a magyarokat. Ezt nekünk el kell tehát mondanunk, hogy a Magyar Szívek (az OĽaNO magyar platformja – a szerk. megj.) nem akarja megszólítani a magyar választókat. Azt se felejtsük el, hogy Robert Fico pár éve még az EU liberális magjába igyekezett. Most persze már mást mond, mint ahogy azt is tudjuk, hogy Giorgia Meloni ugyanezzel a retorikával megnyerte az olasz választásokat és másnap már váltott is. Nehogy Robert Fico legyen a szlovák Giorgia Meloni! A mi álláspontunk nem fog megváltozni, ráadásul mi a választóink között élve számonkérhetőek vagyunk, míg Robert Fico vagy Peter Pellegrini nem. Amikor Pellegrini Dunaszerdahelyen kampányolt, azzal ámította az embereket, hogy majd képviselni fogja a magyar érdekeket. Arról viszont nem szólt, hogy az elmúlt három évben, amikor négy alkalommal segíthette volna a magyarokat, miért szavazott mindig nemmel. Ilyen volt a táblatörvény, a Csemadok-törvény, a KultMinor támogatása, illetve a nyelvtanítás könnyítése, és Pellegrini vagy ellene volt, vagy tartózkodott. Nem szabad hinni neki. Mi itt vagyunk a választóinknak és a választóinkért, és ez a legfontosabb üzenet!

A beszélgetés a Nézőpont szeptember 23-i adásának szerkesztett változata.

Megjelent a Magyar7 2023/39.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.