2022. november 28., 13:14

A Nemzeti Bank átszámolta az infláció hatását a pénztárcánkra. Van egy jó meg egy rossz hírünk

A koronaválság ugyan már mögöttünk van, ám felváltotta egy sokkal nagyobb válság – a magas infláció és az emelkedő kamatok, a háború a szomszédos Ukrajnában és a romló gazdasági kilátások. A 2022-es év olyan kihívásokat hozott, amelyekhez nagyon sokáig nem voltunk hozzászokva.

euró, infláció
Illusztrációs felvétel
Fotó: unsplash.com

Az idei év volt az első a történelemben, amikor csökkentek a lakossági betétek a bankokban. Az emberek még a koronaválság idején is aránylag sok pénzt tettek a bankszámláikra, egyrészt mert a lezárások idején nem volt mire költeniük, pedig akkor az inflációról még szó sem volt, és a bérek is nőttek. A helyzet azonban 2021 végén és 2022 folyamán teljesen megváltozott, írja a pravda.sk portál.

Régebben azt mondták, hogy minden mögött keresd a nőt, ma minden mögött az inflációt keresünk”

– mondta Marek Ličák, a Szlovák Nemzeti Bank pénzügyi stabilitási osztályának vezetője hétfői sajtótájékoztatóján.

„A gyorsuló árak megnövekedett kiadásokat eredményeztek a háztartások számára, még a járvány során felhalmozott megtakarítások rovására is. Ráadásul a megtakarítási ráta jelenleg a történelmi mélyponthoz közelít” – értékelik a jelenlegi helyzetet a Nemzeti Bank gazdasági szakemberei.

Ezért a pénzügyi stabilitásról szóló legutóbbi jelentésében

az NBS újraszámolta, hogy az infláció milyen hatással lesz a háztartások költségvetésére, és kiderült, hogy egészen 61 százalékuk számára ez a pénzügyi stabilitás romlását jelenti.

Ellenkezőleg, a háztartások 39 százalékánál javulni fog a helyzet. Hogy hogyan lehetséges? Úgy, hogy a háztartásoknak ez a része le tudja győzni az inflációt annak köszönhetően, hogy a fizetésük gyorsabban nő, mint az árak, ami jó hír.

„Lesznek tehát nyertesek és vesztesek a vállalkozások és a háztartások között” – jelentette ki Peter Kažimír, a Szlovák Nemzeti Bank kormányzója a jelentés bevezetőjében. Éppen ezért szerinte fontos ezt a kérdést minél mélyebben elemezni, és célzott segítséget készíteni azok számára, akiknek szükségük lesz rá.

Az átalánydíjas megoldások nem jelentenek megoldást, és jelentős kockázatot hordoznak az infláció következő években történő alakulására nézve”

– véli Kažimír. Az NBS kormányzóját jelenleg korrupcióval vádolják, ám ő ezt tagadja.

A Nemzeti Bank elemzéséből kiderül:

  • A gazdaság nehézségei ellenére továbbra is kedvező a munkaerő-piaci helyzet. Szlovákiában az első félév végén több mint 2,4 millióan dolgoztak, ami több mint 30 ezerrel több, mint tavaly év végén.
  • A munkanélküliségi ráta tovább csökkent 6,1%-ra, ami alíg 1 százalékponttal haladja meg a járvány előtti szintet. Az emberek elsősorban az iparban, a kereskedelemben és a szolgáltatásokban találtak munkát.
  • A munkaerő-piaci feszültség enyhíti az ukrajnai menekültek foglalkoztatását is, akik közül az első félévben közel 10 ezren dolgoztak.
  • A bérek dinamikus ütemben emelkedtek, a második negyedév végén éves szinten 7,4%-kal. Az egyes ágazatokon belüli fejlődésük azonban különböző, a bérek kétszámjegyű ütemben nőttek, különösen az olyan ágazatokban, mint a szolgáltatás és a kereskedelem, ahol az elmúlt évben nagy volt a munkaerő iránti kereslet.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.