A nagysurányi önkormányzat jóváhagyta az akkumulátorgyár építését
A nagysurányi városi képviselőtestület november 6-i ülésén jóváhagyta az ipari park építéséhez szükséges földterület eladását, ahol egy akkumulátorgyártó üzem épül majd.

A földterület megvásárlására a Szlovák Köztársaság Gazdasági Minisztériumához tartozó MH Invest állami vállalat pályázott. A vállalat 689 635 eurót fizet a városnak kilenc városi telekért, amelyek összterülete 59 349 négyzetméter.
Az ellenzéki pártok által mozgósított polgárok különösen a környezet romlása, a nagyszámú külföldi munkavállaló érkezése miatt fejezték ki aggodalmukat, a totalitárius kínai rendszerre utalva.
A támogató véleményt a szomszédos Zsitvabesenyő és Hull községek polgármesterei fejtették ki. Ők az építkezéstől az egész régió általános fejlődését és új munkalehetőségeket várnak a polgárok számára.
Marcel Filaga, Nagysurány polgármestere többször is sikertelenül szólított fel a nyugalomra és a különböző vélemények tiszteletben tartására. Az ülésteremben kialakult feszültség a tanácsülés megszakításában, majd a nyilvánosság kizárásában csúcsosodott ki.
Az elektromos járművek akkumulátorainak gyártására szolgáló gyárat a Gotion InoBat Batteries (GIB) építi majd Nagysurányban.
A GIB a szlovák InoBat és a kínai Gotion High-Tech vállalat közös vállalkozása. Az 540 hektáros terület mintegy 375 hektárnyi ipari parkot és 165 hektárnyi területet foglal magában, amelyen keresztül a park működéséhez szükséges közműhálózatokat kell átvezetni.
Az önkormányzat döntése a telek eladásáról jelentős előrelépést jelent az egész projekt számára - zárta Pavol Krokoš, a GIB EnergyX vezérigazgatója.
- mondta.
Marian Boček, az InoBat ügyvezető igazgatója szerint a vállalat az elmúlt hónapokban intenzíven dolgozott azon, hogy nyíltan és átláthatóan kommunikáljon a polgárok felé, hogy bemutassa a projekt előnyeit és válaszoljon minden kezdeti kérdésre és kételyre.
A vállalat képviselői arról is tájékoztattak, már a hivatalos toborzási kampány elindítása előtt több mint 500 helyi lakos jelezte, hogy munkát vállalna az új gyárban. Elsősorban a régió lakosait szeretnék megcélozni, de azokat is, akik jelenleg Szlovákia távoli részeibe vagy külföldre ingáznak munkáért.
Az új gyár teljes termelési kapacitás esetén várhatóan több mint 2220 munkahelyet teremt. A munkahelyek több mint háromnegyedét az operatív személyzetnek tartják majd fenn, a fennmaradó rész pedig magasan képzett személyzetből, például tudósokból, mérnökökből és vezetőkből áll majd. További 350 munkahely várhatóan az alvállalkozói parkban jönne létre.