Gyimesi: A MiG-29 vadászgépek átadása Ukrajnának alkotmányjogi és etikai problémát jelent
A közszolgálati RTVS Szombati párbeszédek című vitaműsorának résztvevői egyebek mellett a MiG-29 vadászgépek átadásáról is véleményt cseréltek.

Gyimesi György (OĽANO) parlamenti képviselő úgy vélekedett, hogy az a mód, ahogy az ügyvezető kormány a MiG-29 vadászgépek átadását tervezi Ukrajnának, alkotmányjogi és etikai problémát is felvet. Szerinte a kabinet hivatkozása a kétoldalú szerződésre, amely "rendezi" az alkotmányosságot nem elégséges. A vadászgépek ajándékozása mint hadianyagé katonai jellegű szerződés hatálya alá esik, ezért szükséges a parlamenti jóváhagyás is. Mint megjegyezte, a kormány az emberek többségének véleményével megy szembe, nem veszi tekintetbe a félelmeiket, és erővel rendelkezik a gépek átadásáról.
A vitában résztvevő Tomáš Valášek besorolatlan, de a Progresszív Szlovákia (PS) színeiben politizáló képviselő szerint a kabinet helyesen döntött, sőt ezt már korábban meg kellett volna tennie. Ugyanakkor nem biztos abban, hogy teljesen rendben van-e a döntés jogi háttere. Úgy vélekedett, hogy erről a szlovák bíróságoknak kellene dönteniük és nem érti, hogy a kormány miért nem fordult az Alkotmánybírósághoz. Mindazonáltal a vadászgépek és általában a harci felszerelések átadásának a megtagadása alapvető fordulatot jelentene Szlovákia külpolitikájában.
Mint fogalmazott:
Az ellenzéki politikus úgy véli, hogy a kabinetnek azokkal a problémákkal kellene foglalkoznia, amelyek az embereket gyötrik.
A háborús retorikát erőltető Valášek feltette a kérdést, vajon mit jelentene a katonai segítség leállítása és Oroszország győzelme.
Gyimesi megalapozatlannak nevezte a PS képviselőjének kijelentését, ami szerinte nem érvelésnek, inkább érzelmi zsarolásnak tűnik.
A műsorban szó volt a törvényjavaslatok előkészítetlenségéről, valamint a parlamenti elutasításukról is. Tomáš bírálta a helyreállítási terv rosszul megfogalmazott és teljesíthetetlennek tűnő kritériumait.
Valášek attól tart, hogy Szlovákia nem lesz képes lehívni a teljes összeget és a kormány arra kényszerűl, hogy módosítson a célkitűzéseken.
Egy dologban a három vitapartner egyetértett: az ügyvezető kormány képtelen segíteni a növekvő drágaságtól és inflációtól szenvedő embereknek és vállalkozásoknak.