A Matovič-kormány programjának legfőbb prioritása a koronavírus-válság megoldása lesz
A kormányprogram elsősorban az új típusú koronavírus miatt kialakult válság következményeivel fog foglalkozni. Ezt a koalíciós pártok – az OĽaNO, Sme rodina, SaS és a Za ľudí – képviselői erősítették meg a TASR hírügynökségnek hétfőn. Az egyes tárcáknak a hét végéig kell kidolgozniuk a javaslataikat.

A jelenlegei helyzetre való tekintettel az OĽaNO a gyengék és a betegek védelmét tekinti a legsürgősebb feladatnak.
– emelte ki Michal Šipoš, az OĽaNO frakcióelnöke. A mozgalom fő prioritásai, melyet a kormányprogramba is bele akarnak foglalni, a korrupció ellenes harc, az átláthatóság és a nyitott kormányzás. Hozzátette: az előző kormánytól nagyon rossz állapotban örökölték meg az egészségügyet, az oktatásügyet, illetve a szociális szférát, ezeket most „be kell indítani”.
A Sme rodina mozgalom szerint a válság miatt sürgősen el kell törölni a gyógyszerekért fizetendő pótdíjat. Az intézkedés a nyugdíjasokat, a súlyos egészségkárosodásban szenvedő személyeket és a hat év alatti gyerekeket érintené. Peter Pčolinský, a mozgalom alelnöke elmondta:
Jana Žitňanská, a Za ľudí frakcióelnöke a prioritások között az igazságszolgáltatás megtisztítását, az igazságosabb szociális szolgáltatások bevezetését, illetve az oktatási beruházásokat említette. A párt ugyanakkor tisztában van a jelenlegi helyzet súlyosságával és a válság gazdasági következményeivel. Žitňanská úgy véli, j
Martin Klus (SaS), a külügyminisztérium államtitkára elmondta: a párt régóta abban érdekelt, hogy javuljon a vállalkozói környezet Szlovákiában. Tekintettel a jelenlegi helyzetre
Ami a külügyeket illeti, Klus a kormányprogramba foglalná az ország pro-európai és pro-atlanti irányultságát, valamint azt, hogy egyszerűsíteni kell a külföldről való szavazás módját, és nagyobb mértékben kell gondoskodni a külföldön élő szlovákokról.
Igor Matovič (OĽaNO) kormányfőnek április 13-ig kell a kabinet elé terjesztenie a kormányprogram-javaslat végleges formáját. A kormány ezt követően az SZK Nemzeti Tanácsa elé terjeszti a javaslatot, és bizalmat kér a parlamenttől. Az alkotmány értelmében ezt a kinevezését követő 30 napon belül kell meglépnie. A kinevezésre március 21-én került sor.