2024. június 12., 18:55

A lex merénylet korlátozná a gyülekezések megtartását

Az elnöki hivatal, a kormányhivatal és a bíróságok 50 méteres körzetében tilos lenne a gyülekezés, valamint az Alkotmánybíróság 100 méteres körzetében is – ezt is tartalmazza a kormány által szerdán jóváhagyott ún. lex merénylet tervezete. A kormány azt szeretné, hogy a parlament gyorsított eljárásban vitassa meg.

szlovák parlament
Fotó: TASR

Robert Kaliňák (Smer-SD) miniszterelnök-helyettes elmondta, a cél a tüntetésekkel kapcsolatos helyzet rendezése. Hozzátette, az embereknek alkotmányos joguk a békés tüntetés, de gyakran előfordulnak jogsértések. A rendőrség és az önkormányzat is új feladatokat kap.

Alaposan elemezniük kell a gyülekezésre vonatkozó kérvényt, és például egymástól alaposan elkülöníteni a megmozdulásokat, vagy betiltani azokat”

– mondta Kaliňák. A javaslat emellett a békés gyülekezési jog gyakorlásába való beavatkozást is tiltaná. „Ez az egyik intézkedés azok közül, amelyek nem engednék, hogy másokat akadályozzanak politikai jogaik szabad gyakorlásában” – áll a védelmi minisztérium javaslatában.
Jelenleg a parlament 50 méteres körzetében nem lehet gyülekezni. A kormány ezt kiterjesztené az alkotmányos szervek ülésezésének helyszíneire, „a zavartalan és folyamatos működésük érdekében”. A bíróságok esetében ez az ítélkezésre vonatkozó nyomásgyakorlás megakadályozását szolgálná.

Bővülnek a gyülekezés betiltásának indokai is. Tilos lenne olyan személy lakóhelyének közelében tüntetni, akinek foglalkozása vagy funkciója összefüggésben van a gyülekezés céljával, és ha a szervező nem hajlandó változtatni a helyszínen, az ilyen megmozdulást betilthatnák.

A cél megakadályozni, hogy „az érintett személy ablaka alatt” gyülekezzenek. Akkor sem engedélyeznék a gyülekezést, ha fennáll a veszély, hogy több, ellentétes csoport összetalálkozik, és nem lehetne garantálni a békés lefolyást, továbbá ha a gyülekezés zavarná a magánélethez való jogot, vagy a környék nyugalmát.

A kormány bővítené a gyülekezés betiltásának okait a közlekedés és szállítmányozás komoly akadályozása címén, továbbá a magánéletbe való beavatkozás és a lakókörnyezet nyugalmának megzavarása miatt.

A nem bejelentésköteles gyülekezést elsősorban lakóövezeteken kívül lehetne megtartani, ahol egyébként nem tartózkodik sok ember.

A rendőrség köteles lenne tájékoztatni az önkormányzatokat a gyülekezés betiltásának lehetséges okairól. Ha a település ezt követően nem tiltja be, és beigazolódnak a kockázati tényezők, pénzbírság szabható ki az önkormányzatra.

A jogszabály bevezetné a gyülekezési jog elleni vétséget is, ami az elektronikus kommunikációs eszközök használására is vonatkozna. Emellett szigorítaná a polgári együttélés megsértésének büntetését.

A tervezet azt is tartalmazza, hogy egyes intézkedések és vétségek vonatkozzanak a gyülekezési törvény hatályán kívül eső egyéb nyilvános rendezvényekre is.

Magasabb bírságot lehetne kiszabni a polgári együttélés szándékos megzavarása, veszélyes fenyegetőzés, enyhe testi sértés, megalapozatlan vádaskodás és más durva viselkedés miatt. A bírság felső határa 99 euróról 1000 euróra emelkedne.

Elektronikus kommunikációs eszközzel elkövetett vétségnél a személyek azonosításához a rendőrség adatokat kérhetne az érintett hálózattól és szolgáltatótól, a forrás beazonosítása érdekében. Ehhez ügyészi beleegyezésre lenne szükség.

A PS és a KDH bírálja, a Slovensko elutasítja a lex merényletet

A Progresívne Slovensko (PS) kritizálja a lex merénylet intézkedéscsomag alkotmányos tisztségviselők biztonságával és védelmével nem összefüggő rendelkezéseit, valamint a gyülekezési jogot korlátozó pontokat. A KDH még tárgyalni fog a javaslatról, de valószínűleg nem támogatja abban a formában, ahogyan beterjesztették. A Slovensko, a Kresťanská únia és Za ľudí képviselői elutasítják a kormány javaslatát, és a visszavonását követelik.

Úgy látjuk, a javasolt változtatások nem úgy reagálnak magára a merényletre, ahogyan azt mi szeretnénk. Ez ebben a formában csalódás”

- mondta Michal Šimečka, a PS frakcióvezetője, a parlament alelnöke. Jelezte, hogy módosító javaslatot fognak benyújtani, és nyitottak a vitára az előterjesztőkkel. Szerinte az olyan dolgoknak, amelyek nem függenek össze a merénylettel, például a miniszterelnök vagy a parlament elnökének életjáradéka, nincs helye ebben a törvényben, ráadásul nem kell gyorsított eljárásban tárgyalni róla. A gyülekezési joggal kapcsolatban több rendelkezést is problematikusnak tart a PS, például a kormányépületektől meghatározott távolságot a tüntetések megtartására. Ezzel szemben a párt egyetért azzal a ponttal, hogy politikusok, orvosok vagy más hivatás képviselőinek lakhelye közelében korlátozzák a gyülekezési jogot.

František Majerský, a KDH parlamenti képviselője azt mondta, néhány dolgot pozitívnak lát a javaslatban, de szerinte több pont is problémás.

Közölte, még tárgyalnak a frakcióban a törvénytervezetről, esetleg módosító javaslatot nyújtanak be. Ha ez nem menne át, a mozgalom jelenlegi formájában nem fogja támogatni a javaslatot. Azzal egyetért a párt, hogy járjon védelem a miniszterelnöknek a mandátumának lejárta után is. „Nem fogunk úgy tenni, mintha semmi sem történne az országban” - mondta, és hozzátette, előfordulnak a tisztségviselők elleni támadások, de nem gondolja, hogy a két ciklusban megválasztott miniszterelnöknek ezért életjáradékot kellene fizetni.

Igor Matovič (Slovensko, KÚ, Za ľudí) parlamenti képviselő úgy látja, ez a javaslat Fico jutalma „az ország szétlopásáért”, így akarják állami pénzből előnyökhöz juttatni a fejeseket.

Rámutatott az élethosszig járó fizetésre, valamint a biztonsági szolgálat és a sofőr fizetésével járó költségekre. Az életjáradéknak szerinte semmi köze nincs a miniszterelnök biztonságához. Veronika Remišová, a frakció parlamenti képviselője is kifogásolta a politikusok lakása előtti tüntetések betiltására vonatkozó javaslatot. Véleménye szerint ez a gyülekezési jog megsértése. A képviselő aggódik amiatt, hogy a politikusok visszaélhetnek a rendelkezéssel. Az ellenzéki vezetők mellé esetlegesen kirendelhető testőrökre vonatkozó pontot is kritizálta. Attól tart, hogy a jelenlegi kormány kezében ez az ellenzék megfigyelésének eszköze lenne.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.