2020. június 28., 19:16

A legújabb közvélemény-kutatás tanulságairól: Kollárnak nem árt a botrány, Pellegrinit valószínűleg túlmérték

A néhány órával ezelőtt megjelent, Focus  által elvégzett közvélemény-kutatás legfontosabb tanulságait elemezte az ügynökség első embere, Martin Slosiarik a sme.sk-nak. Az alábbiakban lényeges megállapításait szemlézzük.

Fotó: TASR

 

Az elemző szerint nem tartogatott különösebb meglepetést a felmérés, új rekord azonban született. Kollár plágiumbotránya ellenére soha nem volt ilyen magas preferenciája a Sme rodinának a párt 2015-ös alapítása óta. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a felmérést június 17-e és 24-e között végezték, tehát éppen akkor ért véget, amikor megjelent a sajtóban, hogy a házelnök diplomamunkája plágium lenne.

Slosiarik elmondta, a választás óta folyamatosan nő a Sme rodina támogatottsága, sőt Boris Kollár népszerűsége is. Még januárban a válaszadók alig 28 százaléka nevezte őt megbízhatónak, áprilisban ez az arány már elérte 46%-ot.

Más kérdés, hogy a diplomabotrány után ki hisz még Kollárnak?!

Slosiarik szerint éppen erre vezethető vissza az, hogy a kormányfő vonakodik beáldozni Kollárt, hiszen Matovič is érzi, a házelnök távozásával a koalíció egyik legnépszerűbb politikusát veszítené el. Ráadásul, állítja az elemző, igen valószínűtlen, hogy a botrány érdemben hatna Kollár népszerűségére, legfeljebb Pellegrini új pártja jelenthet veszélyt, átcsábítván a Sme rodina szavazóit.

A koalíció összességében nem veszített népszerűségéből, de az egyes kormánypártok támogatottsága jelentősen megváltozott. Az OĽaNO például lassan, de biztosan veszíti el bázisát. Ugyan még mindig messze a legerősebbek, Pellegrini nem létező pártját nem számítva, de a választás óta eltelt négy hónapban négy százalékkal csökkent választói bázisuk. 

A Sme rodina és az SaS hasonló erősödése valószínűleg pont az OĽaNO, illetve a parlamenti küszöb szélésre sodródott Za ľudí rovására történt.

Pellegrini meglepően magas támogatottságának oka akár egy mérési hiányosságon is alapulhat, állítja Slosiarik. Mivel a volt miniszterelnök pártjának nincs még neve, ezért "P. Pellegrini pártjaként" tüntették fel, ráadásul a megkérdezetteket külön figyelmeztették, ezt az új pártot is meg lehet jelölni. Ezek miatt igen valószínű, torzít az eredmény, ahogy az már korábban is megtörtént, Andrej Kiska pártjának megalakulásakor 2019 júniusában.

Slosiarik azt állítja, ma két párt, a Sme rodina és a "Pellegrini-féle Smer" rendelkezik az összes formáció közül a legnagyobb potenciállal.

Nem egyértelmű ugyanakkor, hogy a két választóbázis nagyban átfed-e, mert, bár a Sme rodina 2020-as szavazói közül minden ötödik '16-ban még a Smer-re voksolt, Kollárék szavazóbázisa minden jel szerint lényegesen fiatalabb, aktív munkavállalókból áll. Ha Pellegrini, ígéretének megfelelően, őket is megszólítja majd, akkor viszont komoly versengés alakulhat ki a két párt között.

Kollárnak tehát nem a diplomája miatt kell, hogy főjön a feje, sokkal inkább Pellegrini új alakulata kapcsán van oka az aggódásra,

bár kormányzati pozícióból könnyebb dolga van megtartani szavazóit - véli az elemző.

A beszélgetés végén Matovičékkal kapcsolatban egy igen érdekes jelenségre hívta fel a figyelmet Slosiarik. Azt állítja, mivel az OĽaNO szavazóinak jelentős része a korrupció elleni harc miatt szavazott a pártra, az a harc pedig a Smer leváltásával sokak számára tulajdonképpen lezártnak tekinthető, így könnyen elképzelhető, hogy a következő hetek tovább amortizálják a legnagyobb kormánypárt preferenciáit. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.