2025. július 5., 13:10

A legtöbb szlovák küföldön az Egyesült Államokban él, a második a Cseh Köztársaság, a harmadik Nagy-Britannia

A legtöbb szlovák az Egyesült Államokban, a Cseh Köztársaságban, Nagy-Britanniában, Kanadában és Németországban él. Szerbiában is nagyon aktív, mintegy 38 ezer fős szlovák közösség él.

Vajon mi lesz?
Egy Franciaországban működö szlovák folklóregyüttes
Fotó: FB/Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Ez derül ki azokból az adatokból, amelyeket a Külföldön élő szlovákok hivatala (ÚSŽZ) bocsátott a TASR rendelkezésére a július 5-re eső Külföldön élő szlovákok napja alkalmából.

Becslések szerint több mint 1,7 millió szlovák él külföldön; az ÚSŽZ a világ 51 országában tartja nyilván a szlovákokat.

Az egyes állami statisztikai hivatalok hivatalos adatai szerint 2024-ben 1 535 680 szlovák élt külföldön. A második számadat a szlovákiai honfitársi szervezetek és a Szlovák Köztársaság nagykövetségeinek becsléseire vonatkozik azokban az országokban, ahol a szlovákok jelentős számban vannak jelen. Becslések szerint 1 727 419 szlovák és szlovák gyökerű él külföldön, ők a különböző migrációs hullámok során hagyták el a Szlovák Köztársaság területét, és a világ különböző részein találtak új otthonra"

- mondta a TASR-nek Jarmila Brezinová, a Külügyi Intézet Állampolitikai Koordinációs és Külügyi Kommunikációs Főosztályának munkatársa.

A legnagyobb közösség az Egyesült Államokban, a hivatalos adatok szerint 750 ezer szlovák él, de egy becslés szerint 790 ezren lehetnek. Ezt követi Csehország 162 578 szlovákkal (becslések szerint 200 000), Nagy-Britannia 160 270 külföldi szlovákkal (becslések szerint 174 287), Kanada több mint 100 000 szlovákkal és Németország, ahol a hatóságok hivatalosan 58 445 szlovákot tartanak nyilván (becslések szerint 80 000). Magyarországon mintegy 8-10 ezer szlovák él.

A külföldön élő szlovákok napjáról szombaton Pozsonyban is megemlékeznek a Janko Kráľ kertben. A koszorúzási ünnepségre 10.00 órától kerütl sor a szlovák kivándorlók tervezett emlékművének alapkőletételénél.

A külföldön élő szlovákok kulturális és folklórrendezvényeket szerveznek, például Szlovák Örökség Napokat, fesztiválokat, kiállításokat és színházi előadásokat. Fontos szerepet játszik az oktatás is - a szlovák nyelv oktatása a külföldön élő iskolákban, hétvégi tanulóközpontokban vagy nyári iskolák keretében. A külföldön élő szlovákok folyóiratokat, internetes portálokat vagy rádióműsorokat is kiadnak.

A közösségek együttműködnek a hazai intézményekkel és a szlovák nagykövetségekkel. A szlovák hagyományok ápolása és fejlesztése, mint például a történelmi évfordulókról való megemlékezés, a nemzeti ünnepek megünneplése vagy a népszokások megőrzése, szintén része a külföldi életnek.

Ezzel kapcsolatos az a hír, hogy Juraj Blanár külügyminiszter kész megvitatni azt a javaslatot, hogy a Külföldi Szlovákok Napját egy más időpontra helyezzék át, mivel július ötödike egyúttal Cirill és Metód ünnepe is. Keresnek egy olyan dátumot, amely a külföldre távozott szlovákok történetét jelképezné.
 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.