2024. február 28., 11:50

A legtöbb szlovák azt hiszi, hogy meg tudja különböztetni az átverést az igazságtól

Bár több nemzetközi felmérés szerint a szlovákok egyike azon nemzeteknek, amelyek a leginkább hajlamosak elhinni az összeesküvéseket és a hamis információkat, a szlovákok többsége meg van győződve arról, hogy meg tudja különböztetni a fake newst az igazságtól.

Mit higgyünk el?
Fotó: Facebook

A megkérdezettek 69 százaléka gondolja így. A férfiak (75 százalék) és az egyetemi végzettségűek (88 százalék) különösen magabiztosak. Ez derül ki az NMS Market Research Slovakia reprezentatív online felméréséből.

A hamis információk legnagyobb terjesztői elsősorban a közösségi oldalak felhasználói, a szlovákok 91 százaléka gondolja így. A közösségi hálózatok közül a legrosszabb hírnevet a Facebook érdemelte ki. A megkérdezettek több mint fele, 58 százaléka ezt a közösségi hálózatot jelölte meg, ahol a legtöbbet terjesztik a hoaxokat. Különösen a 44 év alatti fiatalabb nemzedékek tartják a félretájékoztatás forrásaként.

A válaszadók 85 százaléka úgy véli, hogy az emberek maguk is részt vesznek a hoaxok terjesztésében. Tízből nyolc szlovák a médiát és a politikai vezetőket tette felelőssé a hoaxok terjedéséért.

A szlovákok 79 százaléka szerint a hamis információk terjesztése társadalmi problémát jelent. A megkérdezettek szerint mind az államnak, mind maguknak az embereknek kellene foglalkozniuk a hamis információk szlovákiai terjedésének megakadályozásával (44 százalék).

A felelősséget a lakosság 40 százaléka a közösségi hálózatok tulajdonosaira és adminisztrátoraira is hárítaná.

Bíztató, hogy a lakosság jelentős része tudatában van annak, hogy a fake news terjedése problémát jelent társadalmunkban, és saját erőfeszítéseik nélkül nem lehet megakadályozni"

- zárta a felmérést Denisa Lakatošová, az NMS munkatársa. Szerinte a szlovákok elvárják az államtól, hogy aktívan vegyen részt a hoaxok terjedése elleni küzdelemben, ami azonban a kulturális minisztérium által a médiaoktatás és a dezinformáció elleni küzdelem támogatásának megszüntetése kapcsán "ellentmond a valóságnak".

Az online felmérés január 10. és 14. között készült 1030 fős mintán.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.