2024. augusztus 18., 14:20

A kulturális tárca állásfoglalása Michal Šimečka reakciójára a Milan Šimečka Alapítvánnyal kapcsolatban

A kulturális minisztérium állásfoglalást tett közzé Michal Šimečkának, a parlament alelnökének állításaira reagálva, amelyek a Milan Šimečka Alapítvánnyal kapcsolatosak. Az alábbiakban ezt teljes terjedelmében közöljük.

Tartalmatlan bulik
Fotó: NMŠ

A Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériuma (MK) kitart azon állításai mellett, amelyeket egy 2024. augusztus 15-i sajtótájékoztatón közölt, és amelyekkel a 2024 júliusában a Művészet Támogatási Alap (FPU) és a Milan Šimečka Alapítvány között megkötött szerződést rendhagyónak minősítette. Ragaszkodunk továbbá azokhoz a kijelentésekhez, amelyekben kifejeztük, hogy a szerződés 4.2-4.4. pontjait „pénzügyi források biztosításának” tekintjük.

  A Fjúžn 2024 projektet 2023 decemberében sikeresnek értékelték. Az Alapítvány és az FPU közötti szerződés megkötésére közvetlenül az FPU-törvény módosítása előtt került sor. Mint azt az FPU honlapjáról mindenki megtudhatja, ez a szlovákiai polgárok adójából létrehozott alap elsősorban a következő célokat szolgálja:

„... az »élő« művészet és kultúra támogatása. Az alap különösen a művészeti alkotások létrehozását, terjesztését és bemutatását; a nemzetközi együttműködés támogatását szolgálja; a művészet, a kultúra és a kreatív iparágak területén oktatási programokat, ösztöndíjakat biztosít olyan személyek számára, akik alkotó vagy kutatói tevékenységükkel hozzájárulnak a művészet és a kultúra fejlődéséhez.”

 A Fjúžn projekt leírása a következő:

Szlovákiában jelenleg közel 300 ezer külföldi él. A [fjúžn] program tevékenységei lehetőséget nyújtanak arra, hogy megismerjük azokat az embereket, akik bár más országokból érkeztek, mégis szerves részét képezik ennek az országnak. Az új kisebbségek kérdése kezelésének szükségességét számos tanulmány támasztja alá, amelyek már régóta bizonyítják, hogy az emberek többsége nem tekinti a külföldieket a társadalom értékének. Sokak szerint a külföldiek csak akkor nevezhetik Szlovákiát az otthonuknak, ha vagy életük nagy részét itt élték le, vagy legalábbis teljesen alkalmazkodtak a szlovák életmódhoz és kultúrához (Focus ügynökség felmérése a Milan Šimečka Alapítvány számára). A sokszínűséggel szemben még mindig szimbolikus korlátok vannak a fejünkben, és nagyon nehezen tudjuk ezeket lebontani. A [fjúžn]  arra törekszik, hogy egy nyitott, befogadó, demokratikus társadalmat építsen, és lebontsa ezeket a határokat a külföldiek és a többségi lakosság között. Érzékenyíteni akarja a közvéleményt a migrációval kapcsolatban, le akarja rombolni az előítéleteket, és erősíteni akarja a külföldiek hangját. A [fjúžn]  rendezvényeket a helyi kulturális és emberjogi szervezetekkel, valamint magukkal a külföldi közösségekkel szoros együttműködésben készíti elő az útra, a helyi igényekhez és lehetőségekhez igazítva azokat. A regionális rendezvényeken keresztül lehetőséget teremtünk a találkozásra és az ismerkedésre, valamint elmélyítjük a különböző városok lakói és a külföldiek (köztük a menekültek) közösségei közötti együttműködést. Ugyanakkor teret, lehetőséget és hangot adunk a helyi külföldiek közösségének. 2024-ben ismét 6 [fjúžn] rendezvényt szeretnénk szervezni az utak során.”

Kénytelenek vagyunk feltenni magunknak a kérdést, hogy a Milan Šimečka Alapítvány a 2024.8.15-i sajtótájékoztatón elhangzott véleményében milyen alapon nevezi fesztiválnak, felvonulásnak vagy versenynek a Fjúžn név alá sorolandó változatos tevékenységek összességét. Ennek alapján az FPU véleményében azt állítja, hogy egy szokásos 3 éves szerződésről van szó, ugyanakkor az alapítvány a projektjét olyan gyöngyszemekhez hasonlítja, mint a Konvergencie komolyzenei fesztivál, a Kremnické gagy európai humor- és szatírafesztivál vagy az Érintések és összefonódások mártoni színházi fesztivál. Ezeknek a fesztiváloknak van kulturális tartalmuk, világos dramaturgiájuk, nyilvánvaló hatásuk a művészetek és a kultúra életben tartására, pontosan az FPU alapszabályának megfelelően, valamint valódi, nem csak deklarált folytonosságuk. A múlttal rendelkező fesztiválok esetében úgy tűnik, mindenki megérti az erőforrás-tervezés, a későbbi kiadások fenntarthatósága és a művészekkel időben történő együttműködés szükségességét. Másrészt a Milan Šimečka Alapítvány projektje előadások és különféle egyéb tevékenységek összessége, és semmi köze az alap küldetéséhez. Ráadásul nem szokványos, hogy az ilyen típusú projektek a jövőben is biztos támogatást kapnak anélkül, hogy az értékelő bizottság ismerné a projekt leírását, különösen annak fényében, hogy a rendelkezésre álló információk alapján úgy tűnik, hogy a kiutalt közpénzek nagy része az előadók és szervezők tiszteletdíjára megy el.

Nézzük meg a Fjúžn név alatt megvalósított programokat itt: www.fjuzn.sk.

Az FPU állásfoglalásában ez szerepel:

A többéves támogatást olyan idő- és költségigényesebb projekteknek szánjuk, ahol fontos a fenntarthatóság. Ide tartoznak például a folyóirat-kiadási projektek vagy a művészet és kultúra valamennyi területét átfogó nagy fesztiválok megvalósítása”.

Kérem, próbáljanak meg saját maguk válaszolni arra, hogy a Fjúžn projekt hogyan felel meg ezeknek a céloknak.

A Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának nincs negatív konnotációja a Szlovákiában élő menekültekkel kapcsolatban, de más forrásokból, nem a Művészeteket Támogató Alapból támogatják a beilleszkedésüket és alkalmazkodásukat segítő projekteket. Így a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának vezetősége szerint nem megfelelő megoldás egy olyan szerződés, amely 2026-ig garantálja a Milan Šimečka Alapítvány pénzét. A közpénzek szerződéses érvényesíthetősége a következő 2 évre pedig nem lehet sztenderd az ilyen típusú projektek támogatására.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.