A koronavírus második hulláma sok paciens gyógykezelését elodázta
A betegek jogvédő szövetsége (Asociácia na ochranu práv pacientov - AOPP) szerint a betegek közel harmada döntött úgy, hogy kihagyja, megszakítja vagy leállítja a tervezett kezelést, vagy a rehabilitációt, a koronavírus-helyzet miatt. Az esetek több mint egyharmadában a kezelőorvos vagy a kórház törölte a tervezett orvosi eljárást, műtétet vagy vizsgálatot.

A járvány második hulláma alatt a járványhelyzet súlyosbodása miatt a betegek ritkábban látogatták orvosaikat.
A háziorvosoknál tett látogatások számának csökkenése a betegek 66,7 százalékát, a szakorvosok esetében pedig a betegek 59,3 százalékát érintette
- fogalmazott az AOPP.
A kezelés, valamint a megelőző vizsgálatok késleltetése nagy problémát jelentenek az AOPP szerint.
- magyarázta Dominik Tomek, az AOPP alelnöke. Szerinte a betegségek kezelése a későbbi szakaszokban már sokszor drágább, mint ha a betegséget még a kezdeteknél a maga állapotában elkapnák.
A felmérés azt is kimutatta, hogy a megkérdezett betegek 46,2 százaléka fel sem kereste orvosát a COVID-19 okozta helyzet miatt, pedig általában ezt tették volna.
Az AOPP már április elején felhívta a figyelmet az orvosi beavatkozások jelentős csökkenésére. A 2019 és 2020 utolsó negyedévét összehasonlító adatok szerint, amelyeket a szövetség kért az egészségbiztosító társaságoktól,
a felnőttek háziorvosainál végzett megelőző ellenőrzések száma közel harmadával csökkent. Ugyanebben az időszakban a diagnosztikai vizsgálatok száma több mint félmillióval, a sebészeti beavatkozások száma pedig 43 ezerrel csökkent.
Az AOPP emlékeztetett arra is, hogy a klasszikus üzemmódban több hónap alatt sem lehet utolérni a járvány miatt határozatlan időre elhalasztott beavatkozások számát.
- tette hozzá Tomek.