A kormányzás a válság megoldása után is bonyolult lesz
A Smer-SD koalíció az eredeti 79 képviselő támogatásával a kormánytöbbség visszaállításában érdekelt. Ezt Tibor Gašpar, a parlament alelnöke mondta az STVR Szombati Párbeszédek című műsorában. Szerinte a kormányzás a válság megoldása után is bonyolult lesz, mivel a Hlas-SD és az SNS frakciókból kilépett honatyákkal is meg kell majd állapodni.

A koalícióban kialakult helyzetet ősz óta igyekeznek megoldani, ezért remélte, hogy karácsonyig ez lehetséges lesz, végül nem történt meg.
Gašpar nem nyilatkozott arról, hogy milyen változások várhatók a kormányban, a miniszterelnöknek már van erről elképzelése.
Irena Bihariová, az ellenzéki PS képviselője azt kérdezte, meddig tart ki a kormánytöbbség, még ha sikerül is megoldani a válságot.
- mondta Gašpar. Nemrégen Samuel Migaľt és Radomír Šalitrošt zárták a Hlas-SD-ből.
Szerinte a kormányzás nem lesz ideális, és a válság megoldása után is „komoly fegyelmet” igényel majd a képviselők részéről a parlamenti tanácskozások és a szavazások során. Hozzátette, hogy 79 képviselő vagy kevesebb „nagyon problémás többség”. Andrej Danko SNS-vezér levelét szélsőségnek tartja, amelyet korrigálni fognak.
Bihari attól tart, hogy az eddigi tehetetlenség folytatódni fog. A helyzet szerinte nem arról szól, hogy a PS-nek megfelelnek-e az előrehozott választások.
- mondta Bihariová. Arról van szó, hogy mi felel meg az állampolgároknak.
A kormány újjáalakításakor több lehetőség is szóba jön, mondta Gašpar, hozzátéve, hogy várja Andrej Danko és Matúš Šutaj Eštok hozzáállását.
- tette hozzá. Nem hallott arról a találgatásról, hogy a jelenlegi környezetvédelmi miniszter, Tomáš Taraba (az SNS jelöltje) a Smer-SD jelöltlistáján szerepelhetne az esetleges választásokon. Gašpar erős politikai személyiségnek nevezte őt, de ma a Smernek van elég megfelelő embere, és nem kell erősítésen gondolkodni.
Bihariová az állította: kaotikusak a parlamenti ülései, nem tudni, mikor és miről lesz szó.
- mondta a koalícióról. Szerinte a koalíció minden képviselője számára egyértelművé teszi, hogy zsarolhatók. Emlékeztetett a miniszterelnök szavaira, aki a múltban elutasította a pozíciókkal való „kereskedést”, amellyel a kormánytöbbséget igyekszik biztosítani.
A műsorban szóba került az ukrajnai béke kérdése is.
Tibor Gašpar szerint jó, hogy az Európai Unió képviselői nem vesznek részt az ukrajnai béketeremtésről szóló első tárgyalásokon. Ez ugyanis azzal a kockázattal járna, hogy akadályozná a békés megoldást.
Vitapartenere, Irena Bihariová viszont úgy látja, hogy mind az EU-nak, mind Ukrajnának ott a helye a tárgyalóasztalnál.
Gašpar az EU egyes képviselőinek és Mark Rutte NATO-főtitkárnak a kijelentéseire alapozza véleményét, amelyek szerint biztosítani kell, hogy Ukrajna erős tárgyalási pozícióval rendelkezzen a béketárgyalásokon. Hivatkozott Volodimir Zelenszkij elnök szavaira is, miszerint Európának saját hadsereggel kell rendelkeznie.
Ezek a szavak azt mutatják, hogy a feszültségek fokozása, a fegyverkezés az érdek, nem pedig a békés megoldás keresése”
- mondta Gašpar . Felhívta a figyelmet a háború elején kialakult helyzetre is, amikor szerinte Boris Johnson volt brit miniszterelnök lebeszélte Zelenszkijt a békekötés lehetőségéről.
Bihariováúgy véli, hogy Európának képviseltetnie kell magát a béketárgyalásokon; szerinte a világ vezetői csak saját hatalmuk érdekeit fogják követni.
- hangsúlyozta Bihariová.
Bírálta az új amerikai kormányzat Európával kapcsolatos általános hozzáállását, beleértve J. D. Vance amerikai alelnök pénteken (február 14.) a müncheni biztonsági konferencián tett kijelentéseit. Ott Vance a szólásszabadság korlátozásával vádolta Európát.
Mindkét vitapartner kommentálta a Robert Fico elleni merénylet ügyének további menetét.
Gašpar feltételezi, hogy az akták tanulmányozása után az ügyész vádemelési javaslatot tesz, és az ügy bíróság elé kerül. Úgy véli továbbá, hogy a nyilvánosság az ügy aktáiból több információt fog megtudni a merénylő tettének indítékairól, kapcsolatairól, valamint esetleges politikai radikalizálódásáról.
- érvelt.
Bihariová egyetért azzal, hogy a dosszié nyilvánosságra hozható részeit ismertetni kell. Ez szerinte megakadályozza majd az ellenzék politikai felelősségéről szóló koholmányokat az elkövetett bűncselekményért.