A konszolidációs csomag miatt tovább csökken a megyék bevétele, ez már veszélyezteti a szolgáltatások biztosítását
A Szlovákiai Megyék Társulása (SK8) határozottan ellenzi a szlovák kormány javaslatát, amely a természetes személyek jövedelemadójából származó megosztott bevételek további csökkentését irányozza elő a megyei önkormányzatok költségvetésében. A tervezett csökkentés, amely a kormány egyik közpénzügyi konszolidációs intézkedése, az SK8 szerint közvetlenül veszélyezteti a megyei önkormányzatok képességét a lakosság számára nyújtott szolgáltatások biztosítására és a régiók fejlesztésére – közölte a társulás csütörtökön.
„Az önkormányzatok jövedelemadó-részesedése már második éve kerül megnyirbálásra.
– áll az SK8 közleményében.
A megyék részesedése a természetes személyek jövedelemadójából a jelenlegi 29,5 százalékról 28,6 százalékra csökken.
Ez konkrétan azt jelenti, hogy 19,7 millió eurót kell megtakarítaniuk kiadáscsökkentés formájában. A magasabb adóbevételből további 29,7 millió eurót az állam tart vissza – mutatott rá az SK8. Ezzel szemben a megyék mindössze 8,6 millió eurót kapnak vissza, mégpedig a közoktatásban dolgozók béremelésének kompenzációjaként.
Ladislav Kamenický pénzügyminiszter a konszolidációs intézkedések harmadik csomagjának keddi ismertetésekor emlékeztetett, hogy az állam ebben az évben 100 millió eurót utalt az önkormányzatoknak egyszeri alkalmazotti jutalmak fedezésére, bevezette a jövedelemadó-részesedések korábbi, hónap eleji kifizetését, lehetővé tette a tartalékalap működési kiadásokra való felhasználását, valamint 20 millió eurónyi adósságot is elengedett a megyéknek.
Az SK8 elfogadhatatlannak tartja, hogy a pénzügyminisztérium képviselői csak azután fogadták a megyei önkormányzatok vezetőit, hogy a konszolidációs csomagot nyilvánosan bemutatták a sajtótájékoztatón.
Számos lényegi kérdés ugyanis továbbra is megoldatlan maradt
– például a szociális szolgáltatások finanszírozásának hosszú távon fenntarthatatlan modellje. Ezeket ugyan a megyék biztosítják, a költségeik azonban évről évre növekednek, anélkül hogy az állam megfelelően kompenzálná őket.
A társulás hangsúlyozta: a megyék régóta bizonyítják, hogy felelősen és hatékonyan gazdálkodnak. Az állammal ellentétben ugyanis nem teremthetnek hiányt – a törvény kiegyensúlyozott költségvetésre kötelezi őket. „E felelősség elismerése helyett azonban újabb megszorítások érik az adóbevételeiket” – fogalmazott az SK8. A megyék forrásainak további csökkentése bármiféle előzetes egyeztetés nélkül a gyakorlatban az SK8 szerint kevesebb színvonalas iskolát, kevesebb felújított utat és rosszabb hozzáférést jelent majd a szociális szolgáltatásokhoz.