A kommunizmus bukása erőszak nélkül történt, hangsúlyozta a két egykori államfő
A bársonyos forradalom erőszakmentes lefolyását és azt, hogy az 1989 novemberének eseményei a kommunista hatalom fokozatos meggyengülésének csúcspontját jelentették az egykori Csehszlovákiában. Erről Szlovákia és Csehország két volt államfője, Ivan Gašparovič és Miloš Zeman beszélt az STVR Szombati párbeszédek című műsorában.

Gašparovič szabadságharcról beszélt a bársonyos forradalom kapcsán. Kiemelte annak erőszakmentes menetét. A VPN és a Csehszlovákiai Kommunista Párt képviselői közötti párbeszédet is méltatta. A novemberi események örökségét tisztességesnek nevezte.
- jelentette ki.
Rámutatott arra is, hogy a bársonyos forradalom milyen előnyöket hozott a fiataloknak. A legnagyobb, mondta, a szabadság. Ugyanakkor attól tart, hogy a fiatalok könnyen befolyásolhatók is. Hangsúlyozta, hogy még a szabadságnak is vannak korlátai.
- tette hozzá.
A volt elnök szerint a bársonyos forradalom nem egyik napról a másikra történt. Utalt az azt megelőző tüntetésekre, a pártfunkcionáriusok közötti ellentétekre és a kommunista rendszerek bukására más országokban.
- mondta.
Véleménye szerint azonban Szlovákiának még mindig sok kihívással kell szembenéznie.
- jegyezte meg. Ezzel összefüggésben arról is beszélt, hogy az EU-ban és a NATO-ban kell maradni. Ugyanakkor bírálta a jelenlegi uniós politikát is.
- szögezte le.
Miloš Zeman volt cseh államfő határozottan visszautasítja azt a felfogást, hogy 35 évvel ezelőtt az egykori Csehszlovákiában egyfajta szabályozott hatalomátvétel történt volna, ellenkezőleg, a bársonyos forradalom kifejezést emelte ki, és azt a tényt, hogy a rendszerváltás véres összecsapások nélkül zajlott le, nem úgy mint Romániában. Emlékeztetett arra, hogy az akkori hatalom egyes radikális támogatói olyan lépéseket fontolgattak, amelyek erőszakot szabadítottak volna el az utcákon.
A kommunista hatalom ellenállás nélküli összeomlásának fő oka az volt, hogy Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió vezetője elutasította Miloš Jakešnek, a Csehszlovák Kommunista Párt akkori főtitkárának a kérését, hogy avatkozzon be a csehszlovákiai eseményekbe.
- mutatott rá Zeman.
A volt cseh elnök még mindig érzékeli a különbségeket, de a megkérdőjelezhetetlen kapcsolatokat is, amelyek akkor és ma is léteztek a cseh és a szlovák társadalom között. Meggyőződése, hogy a részben eltérő mentalitás által meghatározott különbségek ellenére is a csehek és a szlovákok még mindig nagyon közel állnak egymáshoz.
- hangsúlyozta.
A '89 novemberi örökséget elsősorban a demokrácia megőrzésében látja, szerinte ennek egyik feltétele, hogy az hitelesebbé váljon.
Át kell alakítani, hogy a lehető legszélesebb körű részvétellel, a lehető legszélesebb nyilvánossággal működjön”
- figyelmeztetett a 2013-2023 között regnált elnök.
A két ország, de egész Európa számára is további nagy kihívást lát az illegális migráció problémájának kezelésében és az ún. Green Deal irreális elképzelésének káros hatásaiban. A fiatal, feltörekvő generációnak azt üzente, hogy ne hagyják magukat manipulálni.