A kisebbségi nyelvi jogok bővítésre szorulnak
Szlovákiában a kissebségeknek csak korlátozott jogaik vannak. Nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a televíziós műsorokra, amelyek kisebbségi nyelven sugároznak, illetve a hivatalokban is lehetővé kellene tenni a kisebbségek nyelvhasználatát.

Ezt állítja az Európai Charta regionális és kisebbségi nyelvekre vonatkozó kutatása, amelyet Szlovákiában végeztek. A kutatást már ötödik alkalommal végeztek Szlovákiában.
A szakértői bizottság arra az eredményre jutott, hogy számos pozitív intézkedés bevezetése mellett további plusz intézkedésekre van szükség, például a kisebbségi nyelvtanítás hatékonyabb formái is ide tartoznak.
- mondták a szakértők.
Többek között azt is javasolják, hogy
a kisebbségeknek több műsoridő jusson a televízióban, illetve több megyei, és regionális hírlapot adjanak ki az adott kisebbségeknek.
Az Európai Tanács miniszteri bizottságának a szakértői arra a további megállapításra jutottak, hogy javítani kell a kisebbségi nyelvek oktatási színvonalán, illetve nagy súlyt kell fektetni a más kultúrák iránti tolerancia nevelésére is.
Az Európai Charta regionális és kisebbségi nyelvekért felelős Miniszteri Bizottság tanácsa ezeket a jogokat még 1992-ben fogadta el, a nemzetközi szerződés pedig 1998. március 1-én lépett hatályba.
A Nyelvi Charta azért jött létre, hogy a kulturális sokféleséget előmozdítsa, a kisebbségi és regionális nyelveket pedig népszerűsítse és az európai kultúrát gazdagítsa.