2021. június 2., 15:26

A két éve, Nyitra mellett lezuhant vadászgép miatt Szlovákia 2,5 millió eurós kártérítést fizet az oroszoknak

Talán olvasóink is emlékeznek rá, hogy két évvel ezelőtt Nyitra mellett a szántóföldekre zuhant a szlovák hadsereg egyik MiG-29-ese. A balesetből fakadó károkat akkor több mint harmincmillió euróra becsülték.

mig-29
Fotó: TASR/AP

Néhány nappal ezelőtt derült ki, a szlovák hadsereg még mélyebben lesz kénytelen a zsebébe nyúlni, ugyanis a lezuhant géppel együtt olyan alkatrészek is megsemmisültek, amelyek a MiG gyár tulajdonában voltak, az oroszokat tehát kártalanítani kell.

Összesen mintegy 2,5 millió eurót kell kifizetnie Szlovákiának.

A baleset egy szokásos gyakorlórepülés során történt 2019 szeptemberében, az esti órákban. A romló időjárás miatt a két felküldött gépet kisvártatva vissza is rendelték a szliácsi katonai repülőtérre. Az egyik gép rendben vissza is tért, a másik azonban, nem. Annak pilótája, a romló látási viszonyok miatt elveszítette kapcsolatát a földdel, úgy döntött, nem megy vissza Szliácsra, inkább Pozsony felé veszi az irányt. A földi irányításnak néhány perccel később jelezte, gond van a géppel, az üzemanyag-rendszer meghibásodása miatt tehát egy lakatlan terület fölé kormányozta a gépet, majd katapultált. A gép végül Assakürt (Nové Sady) település közelében zuhant le. A helyiek értesítették a mentőszolgálatot, akik nem sokkal később meg is találták a pilótát, és a nyitrai kórházba szállították.

Jaroslav Naď 2020. márciusában kinevezett védelmi miniszter később arról tájékoztatott, mintegy 38 millió eurónyi kár érte a szlovák hadsereget. A gépen található alkatrészek egy része orosz tulajdonban volt, a moszkvai székhelyű RSK MiG-hez tartozott többek között a gép hajtóműve is. Mivel a gép eredeti motorja korábban meghibásodott, épp javítás alatt volt, az orosz fél arra az időszakra egy kölcsönmotort bocsátott a szlovákok rendelkezésére. Lezuhanásakor is ez a hajtómű volt a gépben.

Már a MiG-29-es szlovákiai megjelenése is egy külön történet, amely egészen a szocializmusig nyúlik vissza. Az akkori csehszlovák vezetés gázvezetékeket és olajfinomítókat finanszírozott a Szovjetúnió területén, cserébe az oroszok földgáz és kőolajat ígértek, ám a keleti blokk szétesésével megváltozott a helyzet. Az újrakötött szerződések értelmében pénzt, egyéb nyersanyagokat, illetve haditechnikát küldtek az oroszok, többek között MiG-29-es gépeket. A Mečiar-kormány egyik legnagyobb korrupciós botránya volt, hogy az állam által megbízott Devín bank egy harmadik, ismeretlen hátterű félnek adta tovább az üzlet lebonyolítását. Ez a cég, hogy, hogy nem, csődbe ment, követeléseit egy UBS Corporation nevű cég vette át. Az akkori kormány végül 200 millió koronát fizetett ki a cégnek az adósság fejében. 

Ez a géptípus egyébként néhány éven belül teljesen eltűnhet a szlovák légtérből, ugyanis az elavult orosz technika helyett új, modern F-16-osokat kap a szlovák légierő. A még az előző kormány által között üzlet értelmében Szlovákia potom 1,6 milliárd eurórért vásárolta 14 repülőgépet, ebből négy már jövőre hadrendbe is állhat. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.