A Jogi Segítségnyújtási Központ szolgáltatásai lehetnének elérhetőbbek a szélesebb rétegek számára
A Jogi Segítségnyújtási Központ (CPP) szolgáltatásait szélesebb rétegek számára kellene elérhetőbbé tenni. Az igazságügyi minisztérium többek között azt javasolja, hogy emeljék meg az ügyfelek jövedelemhatárát, amely a költségmentességre való jogosultság egyik feltétele.

Ez az anyagi rászorulóknak szolgáló jogi segítségnyújtásról szóló törvény módosításának tervezetéből következik, amelyet tárcaközi véleményezési eljárás elé terjesztettek.
áll a törvényjavaslatról szóló minisztériumi előterjesztő jelentésben.
A központok jelenleg a létminimum 1,4-szeresének megfelelő jövedelemmel rendelkező jogosultak számára nyújtanak ingyenes jogsegélynyújtást. A javaslat szerint ezt a küszöböt 1,8-szorosára emelnék.
A jogsegélynyújtáshoz való jogosultság teljesülése a törvény alapján három kumulatív feltételhez köthető. Az anyagi nehézségen túlmenően nem lehet nyilvánvalóan sikertelen a peres eljárás. Ugyanakkor a jogvita értékének meg kell haladnia a létminimum 2,1-szeresét, kivéve azokat a jogvitákat, amelyekben a jogvita értéke nem számszerűsíthető.
Javasolt továbbá a költségmentességi eljárás adminisztratív terheinek megszüntetése, valamint az érintett felekkel, különösen a kijelölt ügyvédekkel és közvetítőkkel való kommunikáció megkönnyítése.
- tette hozzá a minisztérium. A jelen törvényjavaslat hatálybalépésének időpontját 2025. január 1-jére javasolják.
A kormány szerdai (augusztus 21.) ülésén jóváhagyta a jogsegélyközpont koncepcióját is a 2024-2026-os évekre.
- mondta Boris Susko igazságügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.