2024. július 7., 13:28

A Hlas-SD készen áll egy esetleges alkotmánymódosításra

A Hlas-SD  kész megvitatni a szlovák alkotmány esetleges módosítását, de nem szeretne kulturális, etikai és ideológiai kérdéseket nyitni, amelyek polarizálják a társadalmat. Ezt Erik Tomáš (Hlas-SD) munka-, szociális és családügyi miniszter mondta a TA3  hírtelevízió A politikában című vasárnapi vitaműsorban. 

Volt egy kis vita
Erik Tomáš - Marián Viskupič
Fotó: TASR/ma7

Marián Viskupič (SaS) ellenzéki képviselő bírálta Robert Fico (Smer-SD) kormányfő  pénteken (július 5.) tett kijelentését arról, hogyakár  az alkotmány esetleges módosításával is gátat kellene építeni a progresszivizmus és a liberalizmus ellen.

Mi a Hlas-SD pártban inkább azt támogatjuk, hogy ne nyissunk kulturális-etikai és ideológiai háborúkat, mert ezek még inkább fokozhatják a társadalom polarizálódását"

- hangsúlyozta Tomáš.

Amennyiben a Smer-SD ezzel kapcsolatban alkotmánymódosítási javaslattal állna elő, Tomáš szerint a Hlas-SD kész részt venni a vitákban. Rámutatott azonban, hogy az alkotmány módosításához ellenzéki szavazatokra is szükség van.

Viskupič bírálta a miniszterelnöknek a Szent Cirill és Metód ünnepe alkalmával péntekenelhangzott beszédét, amelyben Fico arról is beszélt, hogy gátat kell építeni a progresszivizmus és a liberalizmus ellen.

Meggyőződésem, hogy ez visszaélés volt egy keresztény ünneppel és visszaélés a közszolgálati televízióval"

- mutatott rá az ellenzéki képviselő.

 A Szlovák Köztársaság Alkotmánybíróságának a büntető törvénykönyvekről szóló közelmúltbeli döntésével kapcsolatban Tomáš hangsúlyozta, hogy a módosítás nagy része összhangban van a Szlovák Köztársaság alkotmányával.

A BTk. 435 rendelkezése közül csak öt esetben talált az Alkotmánybíróság ellentmondást az alkotmánnyal, és ezek közül három  is csak átmeneti rendelkezés volt"

- hangsúlyozta a miniszter.

Viskupič elmondta, hogy tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság döntését. Ezt azonban szerinte tágabb kontextusban kell szemlélni. Utalt például a módosítás gyorsított eljárásban történő elfogadására.

Az Alkotmánybíróság jelezte, hogy nem ért egyet vele, hogy nem így kellett volna történnie, ugyanakkor azt is kimondta, hogy az intenzitás nem volt olyan mértékű, hogy érvénytelenítse egész törvényt"

- tette hozzá.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.