2020. július 5., 19:22

A Híd még végső erőből is kilőtt egy lövedéket

Több száz bodrogközi és Ung-vidéki termelőnek maradt adósa a szőlő árával a kassai borüzem. Az egykor állami vállalatként működő, majd később magánkézbe adott Víno Rt. ellen végrehajtást (exekúciót) kezdeményeztek, pénzhez azonban nem jutottak. 2020-ban viszont életbe lépett a rossz adósokat felmentő Most–Híd által szorgalmazott törvény, így a végrehajtási eljárások automatikusan leálltak. A pénzüket váró termelők pedig fizetési felszólítást kaptak a végrehajtótól.

Egy bodrogközi pince lejárata

A bevezetőben említett furcsa helyzet, amikor is a hitelezőből válik egy tollvonással adós, abból a furcsa törvényből ered, amellyel egyszer már foglalkoztunk hetilapunk hasábjain (2019 szeptemberében), s lényege, hogy a huzamosabb ideig nem fizető adósok esetében megszünteti a végrehajtási eljárást. A törvényt bevezető, sok magyar taggal is rendelkező Most–Híd nagy valószínűséggel azzal számolt, hogy így szimpatikussá tudja magát tenni azok előtt, akiket ilyen egyszerű módon megszabadítanak a végrehajtótól, és hogy ez a réteg a parlamenti választásokon majd a pártra leadott szavazatokkal fogja ezt meghálálni. Nos, az idei februári választásokon kiderült, hogy ez a réteg nemcsak hogy nem fizet, de még a szavazataival sem ismerte el, hogy a Gál Gábor (Most–Híd) volt igazságügyi miniszter vezette csapat ilyen nagy szívességet tett a nemfizetőknek. A törvény egyik „érdekessége”, hogy a tartozásaikat fizető adósokat továbbra is a megbélyegzett kategóriában hagyja, s így ők egyebek mellett nem juthatnak hitelhez, míg a nemfizető adósok tiszta lapot kapnak az államtól.

Most viszont egy újabb társadalomellenes oldala mutatkozott meg a törvénynek, amelyet a bodrogközi kistermelők ügyével tudjuk a legegyszerűbben ismertetni.

Aki már volt a Felvidék legkeletibb csücskékben, tudhatja, hogy nemcsak a táj gyönyörűsége, hanem a lankás vidéken megtermő szőlő és főképpen annak leve is nagy marasztalója a Királyhelmec környékén járó utazónak. Bár a vidék már mintegy 20-30 kilométerre fekszik a világhírű Tokaj térségtől, a közelsége mégis nagyban elősegíti a borkultúra erősödését.

Aki itt szőlőt termel, az bőven raktároz saját használatra, a felesleget pedig értékesíti. Hosszú éveken keresztül volt ez így, amikor is a helyi termelők stabil felvásárló partnere a kassai székhelyű Víno állami vállalat volt. Majd jött a Vladimír Mečiarhoz kötődő, rosszemlékű vadprivatizáció időszaka, és az állami vállalat rövid időn belül magánvállalattá alakult, s továbbra is ugyanabban az épületben és ugyanazon kassai címen kezdte meg a magánosított tevékenységét. Még az egykori igazgató személye is ugyanaz maradt, bár már igazgatótanácsi elnökként szerepelt. Az egyetlen látható változás a cég nevében történt, már nem Víno š.p., hanem Víno a.s. néven vásárolta fel a szőlőt.

A kistermelőknek igazán nem volt semmi okuk arra, hogy bármi rosszat tételezzenek fel eddig partnerükről, sőt, megkockáztatom, a változás ténye fel sem tűnt nekik.

Víno as
42 eurót köteles fizetni akinek nem fizettek

Aztán eljött a nap, amikor a Víno Rt. az átvett szőlőért már nem fizetett. Nem fizetett később sem, amikor már számon kérték rajta a tartozást, és nem fizetett akkor sem, amikor a termelők bírósági pereket indítottak a vállalat ellen. És legvégül, akkor sem fizetett, amikor a megnyert bírósági perek után a gazdák végrehajtóhoz fordultak, hogy így jussanak a pénzükhöz. Ez a pár sorban leírható folyamat a gyakorlatban természetesen hosszú időbe telt, amelynek során az igazságszolgáltatás és az állam tétlenül figyelte, hogy hogyan szívódik fel szimbolikusan és valóságosan is a bodrogközi termelők szőlője, meg az érte járó pénz is.

A földművelésből némi mellékes bevételt remélő embereknek a végső döfést a Most–Híd párt „igazságügyi” csapata adta, amikor eldöntötte, hogy teljesen hiábavaló most már azoktól pénzt várni, akik eddig sem fizettek, és hogy az időközben felgyülemlett sok akta ne terhelje a bíróságokat, végrehajtókat,  legjobb lesz, ha az összes ilyen „régi” ügyet lezárják. Természetesen, nem ingyen!

Így aztán eljött a nap, amikor a bodrogközi kistermelők levelet kaptak, amelyben az ügyben eljáró végrehajtó arról tájékoztatta őket, hogy a Víno Rt. elleni végrehajtási eljárást az új törvény értelmében leállították, s egyúttal fel is szólította őket, hogy a leállás költségét, azaz 42 eurót a végrehajtó számlájára záros határidőn belül utalják át. Így válik valósággá az elképzelhetetlen.

Az állam, ez esetben Gál Gábor volt igazságügy-miniszter hoz egy döntést, amellyel jót tesz

a, az adósoknak, mert most már tényleg senki sem fogja őket zavarni holmi fizetési kötelezettségekkel,

b, a bíróságoknak, mert nem kell a sok végrehajtás fölött törvényességi felügyeletet biztosítaniuk,

c, a végrehajtóknak, mert a fizetni már hosszú ideje nem „kívánó” adósok ügyeit egy gombnyomással lezárhatják, és minden egyes ilyen ügyért még pénzt is kapnak.

Eddig mindenki jól járt. Kivéve a földet művelő egyszerű embert, aki ahelyett, hogy a rég leadott szőlője után megkapná a fizetséget, most vegye elő a pénztárcáját, és fizessen!

Vajon miért nem jutott az eszébe a Most–Híd pártnak, hogy ha már államilag állítják le az ilyen végrehajtásokat, akkor annak költségeit is az állam fizesse? Természetesen, tudjuk, hogy a vegyes párt vezetőségének személyenkénti havi jövedelme meghaladja a 2,5–3 ezer eurót, így az ő szempontjukból a 42 eurós tétel tényleg szimbolikusnak tűnhet.

Van azonban még egy érdekes momentuma az ügynek. A végrehajtási eljárásokat  a tőketerebesiektől a kassai dr. Regináčová végrehajtói irodája vette át, ahol megtudtuk, ha a termelők nem fizetik meg határidőn belül a felszólításban szereplő 42 eurót, akkor ellenük végrehajtás indítható! Az iroda munkatársa hozzátette, ennek költsége megközelítőleg 200 euró lehet.

Gál Gábor
Gál Gábor szerint örülni kell, hogy csak 42 euróról van szó!
Fotó:  TASR

Kérdéseinkkel megkerestük a Most–Híd pártot is, ahonnan megkaptuk a Gál Gábor által adott válaszokat:  „Az állam 5 vagy több éven keresztül kezelte 16,5O euróért mások kintlévőségeit. 3 millió ilyen jellegű ügy volt a bíróságokon, ami leterhelte az igazságszolgáltatást. Az érintettek minden esetben nagyobb összeggel tartoznak a végrehajtónak, ezzel a jogszabállyal ezt 42 euróra csökkentettük. Ha ez az intézkedés nincs, a végrehajtónak ennek az összegnek a többszöröse járna. Emiatt a minisztérium a végrehajtói kamarával is háborúzott, ők 7O-8O euró mellett kardoskodtak, úgy, hogy külön megfizettették volna a fordításokat, szakértői véleményeket, stb. Jelenleg a 42 euró egy olyan fix összeg, amely minden kiadást fedez.”

Ahogy a volt miniszter, Gál Gábor szavaiból kiderül, a termelők örülhetnek, hogy 42 euróval megússzák! De mit is? Azt, hogy az állam tétlenül nézte, ahogy a nekik jogosan járó pénz köddé válik? Vagy, ahogy a volt miniszter fogalmazott, „kezelte” ezt? Ráadásul a „mások kintlevőségeit”?  És kik azok a „mások”?

Az esetről megkérdeztük az MKP egyik politikusát, az ügyben érintett kisgéresi Furik Csabát is.

Furik Csaba
Furik Csaba: Az igazságszolgáltatás és a rendőrség tétlenül nézte.

– Ez az ügy egyrészt egy látlelet a szlovákiai vállalkozási viszonyokról, amikor az igazságszolgáltatás és a rendőrség tétlenül nézi, ahogy megkárosítják a munkájukat végző termelőket. A másik része pedig az ügy folytatása, amikor az állam elismeri, hogy nem tud ezzel semmit kezdeni. Így rombolja a lakosság igazságszolgáltatásba vetett hitét. És ha ezek után az igazságszolgáltatás még egy papírt is küld, hogy mi fizessünk, akkor ez szégyen. Nem a 42 euró, hanem a hozzáállás. Nálunk a faluban van család, amelyik négy felszólítást kapott, mert termelt a két gyerek, a szülők és a nagyszülők is. Akik ilyen rendelkezéseket hoznak, azok nem a hétköznapi emberek érdekeit tartják szem előtt és kockáztatják a jelenlegi társadalmi rendszernek a létét – mondja Furik Csaba.

Szlovákiában a Most–Híd adósmentő törvénye értelmében mintegy 3 millió végrehajtást állítanak le automatikusan. Ezek mindegyike után 42 eurót kötelesek azok fizetni, akiket már mások megkárosítottak. A végrehajtókhoz így megközelítőleg 120 millió eurónak kell befolynia.

Megjelent a Magyar7 2020/27.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.