A Beneš-dekrétumokról és a kettős állampolgárságról nem esett szó az elnöki palotában
Ahogy arról délelőtt beszámoltunk, a köztársasági elnök nemzetiségi közösségi tanácsadója Forró Krisztián nemzetiségi kerekasztalt hozott létre a Szlovákiában hivatalosan bejegyzett 15 nemzetiségi közösség egy-egy képviselőjének részvételével.

A találkozó a tervezett másfél órás időtartamot jó félórával meghaladta, ami végső soron érthető is, hiszen, ha mindegyik közösség képviselője csak öt percet vesz igénybe, máris jóval több mint egy óra. Ennek tudatában nagy várakozásokat nem fűzhettünk a találkozóhoz, ami az esemény utáni sajtótájékoztatón be is bizonyosodott.
Peter Pellegrini államfő kellemes meglepetésként jelét adta, hogy ismeri a kisebbségi létet szabályozó törvények meglétét, sőt hiányát is, továbbá szinte kínosan ügyelt arra, hogy egyszer se mondjon „nemzetiségi kisebbséget”, hanem az egyenrangúsítóként hangzó „nemzetiségi közösséget” használja.
Ez a két jószolgálati lépés elég volt ahhoz, hogy a nemzetiségi közösségi témában szinte azonnal a legképzettebb szlovák politikus lehessen. Az elnök jártassága a témában vélhetően Forró Krisztián felkészítő munkájának köszönhető, ezt a sajtótájékoztató után a tanácsadó el is ismerte, hozzátéve, hogy nagy segítségére volt ebben az elnöki hivatal több munkatársa is.
Pellegrini a megszokott szóvirágokon kívül konkrét megjegyzésekkel is élt, amikor a kisebbségi kultúrát támogató Kult Minor Alap munkájának hatékonyabbá tételét szorgalmazta, illetve elmondta, mennyire kedvező, hogy a nemzetiségi közösségi képviselőkkel való találkozás után kerül csak sor a Martina Šimkovičová kulturális miniszterasszonnyal való találkozójára.
Sajnos, a beszámolója után a köztársasági elnök más kötelezettségeire hivatkozva elhagyta a sajtótájékoztató helyszínét, így kérdéseket már csak elsősorban tanácsadójának, Forró Krisztiánnak lehetett feltenni. A tanácsadó a Magyar7 kérdésére elmondta, hogy a mostani találkozón nem került szóba, hogy az egykori Beneš-dekrétumok alapján napjainkban is földelkobzásokra kerül sor, elsősorban a magyar vagy német közösség tagjai vagyonát érintve. Forró viszont biztosította a jelenlevőket, hogy a témában szakértőkkel konzultál, illetve, hogy létrejön a beiktatásakor előrejelzett, a témával foglalozó munkacsoport.
Hasonló, nemleges válasz hangzott el a pozsonyi ta3 hírtelevízió kérdésére is, amely azt firtatta, vajon a kettős állampolgárság téma volt-e? Forró mindezek ellenére a kettős állampolgárságot szimbolikus kérdésnek tartja, amely a nemzetiségi közösségek szempontjából még továbbra is nyitott és bízik benne, hogy elérhető olyan, egyes országokban már működő helyzet, amikor nem jelent majd problémát a második állampolgárság.
A hétfői elnöki kerekasztalról általában véve elmondható, hogy szervezői ügyes megoldással legalább egy napra a nemzetiségi témákra irányították a szlovák sajtó figyelmét, hiszen a meghívott 15 nemzetiségi képviselő egytől-egyig a kormány nemzetiségi kisebbségi Tanácsának a tagja volt, azaz egyszerűbb lett volna, ha Pellegrini elnök megy el a Tanács valamelyik ülésére, minthogy az egész társulat eljöjjön az elnöki palotába. Ám ez utóbbi más, látványosabb közeget biztosít a témának, s ha nagy eredményeket nem is várhattunk, annak örülhettünk, hogy a magyar politikai képviselet parlamenten kívüli korszakában egy újabb csúcshivatal foglalkozott a kisebbségi kérdéssel.
Hogy lesz-e ennek kézzelfogható eredménye, az még kétséges, hiszen a 15 nemzetiségi közösség nagy része pár ezres létszámmal bír, így számukra a félmilliós magyar közösség problémái nagyon távoli, sőt idegen témaként hathatnak, így részükről a magyarságot érintő legtöbb problémában maximum érdeklődést érhetünk el.
Ahogy azt Forró Krisztián, Peter Pellegrini köztársasági elnök nemzetiségi közösségi tanácsadója május végi beiktatásakor előrebocsátotta, kezdeményezni fogja egy nemzetiségi közösségi kerekasztal létrehozását, hogy a köztársasági elnök, illetve az elnöki apparátus minél közvetlenebb módon kaphasson információt az egyes közösségeket érintő legfontosabb témákról.
Az immár tizenöt elismert kisebbségi közösség egy-egy képviselője hétfő délelőtt találkozott a pozsonyi Grassalkovich-palotában, hogy találkozzon a köztársasági elnökkel, illetve Forró Krisztiánnal és a többi elnöki tanácsadóval, továbbá az elnöki iroda több képviselőjével.
Nem sokkal 11 óra után érkezett a tanácskozás helyéül szolgáló Zöld Szalonba Peter Pellegrini, aki miután külön-külön üdvözölte az egyes nemzetiségi képviselőket, bevezető beszédében mindjárt fel is hívta arra a figyelmet, hogy ne a közösség kisebbségi vagy többségi helyzetéből induljunk ki, s ezért inkább a nemzetiségi kisebbség helyett a nemzetiségi közösség szókapcsolatot használják.
A tanácskozásról annak befejezése után beszámolunk olvasóinknak.