2011. május 23., 08:59

Ma kezdődik Obama hatnapos európai körútja

WASHINGTON. A dél-ázsiai és a közel-keleti biztonság, valamint a gazdasági válságból való kilábalás kérdései szerepelnek Barack Obama amerikai elnök hétfőn kezdődő, hatnapos európai körútjának homlokterében.

Obama, aki hivatalba lépése óta nyolcadik alkalommal keresi fel az "öreg kontinenst", hétfőn Írországban egy elsősorban ceremoniálisnak tekintett látogatással kezdi meg a körutat: az államfővel és a miniszterelnökkel találkozik, majd beszédet mond a dublini College Green téren.

Az amerikai elnököt kedden az angliai Stansted repülőtérén Károly brit trónörökös fogadja majd, és az uralkodónál, II. Erzsébetnél a Buckingham-palotában teendő látogatásával kezdi meg kétnapos állami látogatását az Amerika "legszorosabb szövetségesének" tekintett Nagy-Britanniában. Ennek során szerdán találkozik David Cameron kormányfővel, sajtóértekezletet tart és beszédet mond a parlamentben. A várakozások szerint ebben a felszólalásban hangzik majd el Obama Európának címzett fő üzenete.

A csütörtök és a péntek a G8-csúcsé lesz a franciaországi Deauville-ban, ahol Obama külön is találkozik Dmitrij Medvegyev orosz és Nicolas Sarkozy francia elnökkel, valamint Kan Naoto japán kormányfővel. A turnét szombaton Lengyelország zárja, ahol Obama a Bronislaw Komorowski elnökkel és a Donald Tusk miniszterelnökkel folytatandó kétoldalú megbeszélései után részt vesz a közép- és kelet-európai államok vezetőinek részvételével megrendezendő díszvacsorán.

Az afganisztáni háborút, a Líbiában kialakult patthelyzetet, a szíriai tüntetések vérbe fojtását és az "arab tavaszt" mint súlyos kérdéseket a realitások olyannyira előtérbe sorolták, hogy a gazdasági problémák a G-8-csúcs napirendjén a harmadik helyre szorultak vissza a "szabadság és demokrácia", valamint a "béke és biztonság" ügye mögé.

Az elnök látogatásának egyik fő célja a transzatlanti szövetségnek a megerősítése lesz, amelynek keretében az európai államok erősítik az afganisztáni katonai jelenlétet, valamint átvették a vezető szerepet a Kadhafi-rezsim elleni katonai fellépésben. Washingtoni értékelések szerint ez az együttműködés - a pénzügyi válság következményei elleni közös fellépés mellett - "újraindította" az amerikai-európai kapcsolatokat Obama elnökségének első két éve alatt.

Az elnök várhatóan kérni fogja Európa afganisztáni és líbiai szerepvállalásának folytatását, a vendéglátók pedig vélhetően felvetik a Kadhafi-rezsim ellen létrehozott légtérzár fenntartásának hathatósabb amerikai támogatását. Afganisztán ügyében talán elhangzanak részletek arról, hogy milyen tartalmú tárgyalások folynak a tálibokkal.

Varsóban bejelentés születhet a lengyelországi amerikai katonai jelenlét megerősítéséről, arról, hogy F-16-os vadászgépeket telepítenek oda az olaszországi Avianóból, és szó lesz talán az amerikai vízumkényszer feloldásáról is.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.