2011. május 17., 21:47

A The New York Times a Piroska afférról

WASHINGTON. A "Piroska affér" más megvilágításba került a Dominique Strauss-Kahn ellen New Yorkban felhozott vádak után -írja keddi számában a The New York Times. Az ügy másik résztvevője Nagy Piroska közgazdásznő az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál dolgozik.

A New York-i vádak után más megvilágításba került Dominique Strauss-Kahn IMF-vezérigazgató 2008-as " Piroska afférja"  a The New York Times szerint. A lap feleleveníti, hogy Nagy Piroska a 2008-as davosi világgazdasági csúcson engedett Dominique Strauss-Kahn IMF-vezérigazgató közeledésének. Úgy érezte, felettese rákényszerítette őt a viszonyra, amelyre nehéz lett volna nemet mondania - írta keddi számában a The New York Times egy, az érintetthez közel álló, névtelenül nyilatkozó személyre hivatkozva. 

A The New York Times szerint DSK még az IMF frissen kinevezett igazgatójaként, 2007 őszén figyelt fel az akkor 50 éves Nagy Piroskára, aki a valutaalap ghánai tevékenységéről tartott neki beszámolót. Noha a kis nyugat-afrikai országban az IMF csak minimálisan volt érintett, Strauss-Kahn elkezdte gyakran hívogatni a szőke nőt, akin megakadt a szeme, és újra meg újra kérdéseket tett fel neki a ghánai gazdasággal kapcsolatban. A vezér azután áttért az ebédmeghívásokra és az egyre erőteljesebb szexuális utalásokat tartalmazó e-mailekre - állította a Nagy Piroskához közel álló személy. William Taylor, Strauss-Kahn egyik ügyvédje szerint azonban a kiszemelt asszony hasonló stílusban válaszolt. A vezér kitüntető figyelme még a mosdóba is elkísérte a hölgyet, ahová Strauss-Kahn utána küldte a titkárát azzal az üzenettel, hogy sürgősen látni akarja.

DSK vágyai a 2008-as davosi csúcson teljesedtek be. A kapcsolat a mindkét fél által elismert változat szerint "nagyon rövid" volt. A románcnak az vetett véget, hogy Nagy Piroska férje, az argentin központi bank volt elnöke tudomást szerzett róla. A nő, élve az akkori leépítéskor felajánlott, kedvező végkielégítéssel, még 2008 tavaszán távozott az IMF-től. A vizsgálat szerint egyébként nem jutott a viszonynak köszönhető, tisztességtelen előnyhöz.  A közgazdásznő, aki 1986 óta állt az IMF alkalmazásában, és aki azóta már az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál dolgozik, az üggyel kapcsolatban nem kívánt nyilatkozni a lapnak. Eltekintett a megnyilatkozás lehetőségétől az IMF is. A vizsgálatot annak idején lefolytató Morgan Lewis & Bockius ügyvédi iroda képviselője viszont így vélekedett: "Nem volt olyan bizonyíték, amely kényszerre vagy a hatalommal való visszaélésre utalt volna."

Kedden újabb információkat közölt a sajtó DSK New York-i szexbotrányáról. A New York Post bulvárlap szerint Dominique Strauss-Kahn valóban rávetette magát a manhattani szálloda szobalányára, és szexuális kapcsolatot létesített vele, de az IMF vezérigazgatójának védőügyvédje szerint a nő (aki egyébként hithű muzulmán)akarta ezt. "A bizonyítékok, úgy véljük, nem lesznek összhangban az erőszakos együttléttel" - jelentette ki a lap szerint Benjamin Brafman ügyvéd a hétfői bírósági tárgyaláson. Evvel a lap szerint arra utalt, hogy a szobalány szabad akaratából adta oda magát (erre a részletre egyébként más amerikai lapok beszámolói nem tértek ki). Állítását a New York Post egy, névtelen, a "védelemhez közel álló forrásból" származó információval támasztotta alá, amely szerint "beleegyezés történhetett".

A tárgyaláson elhangzott, hogy egy fél órával a támadás után az IMF-vezér egy étteremben együtt ebédelt a Manhattenben élő lányával, a 26 éves politikatudomány-hallgatóval, Camille-jel.  Melissa Jackson bírónő azért döntött úgy, hogy Strauss-Kahn óvadék nélkül őrizetben marad, mert egyetértett a váddal, miszerint fennáll a veszélye, hogy a francia politikus-közgazdász, akit a JFK repülőtéren az Air France indulni készülő járatáról szállítottak le, el fogja hagyni az Egyesült Államokat.  "Õ nem olyan valaki, aki meg akart szökni az igazságszolgáltatás elől. Négy gyereke van és azt, hogy nemi erőszakkal vádolták meg, meg akarja oldani" - jelentette ki az ügyvéd, aki egymillió dolláros óvadékot ajánlott fel 62 éves védence feltételes szabadlábra helyezéséért. A pénzt DSK New Yorkban született felesége a per idejére már maradéktalanul át is utalta. A vádlott a védelem szerint a lányánál maradt volna.

"Ez olyan, mint Roman Polanski esete - pontosan ugyanaz a helyzet" - figyelmeztette a bírónőt Daniel Alonso helyettes kerületi főügyész. A filmrendező egy kiskorú ellen 1977-ben Kaliforniában elkövetett nemi erőszak után Franciaországba szökött. A franciák és az amerikaiak között nincs kiadatási szerződés, s a vád szerint Strauss-Kahn, akit 25 évi szabadságvesztés fenyeget, ugyanezzel próbálkozott volna.  A vád utalt rá, hogy Strauss-Kahn "legalább egy alkalommal" követhetett el valami hasonlót. Mint utóbb kiderült, ezzel a francia író-újságíró, Tristane Banon 2002-es ügyére utalt.

Dominique Strauss-Kahn magánemberként szállt meg a Times Square-en lévő Sofitelben. A nyomozók szerint az IMF-vezér testén nem voltak karmolások és véraláfutások. DSK-t a bűnügyi orvos-szakértői vizsgálatkor, a bizonyítékok rögzítésének céljából, meztelenül lefotózták.  Az IMF-vezér a bíróság várótermében egy jogosítvány nélküli vezető közlekedési szabálysértő és két piti drogárus között várakozott a tárgyalására. A meghallgatása után, miként köztörvényes bűnözőket, DSK-t is vetkőztetéses motozásnak és teljes testüreg-vizsgálatnak vetették alá. Az éjszakát a Rikers Island-i börtön magánzárkájában töltötte.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.