2014. július 4., 13:56

Még mindig lehet jelentkezni a Selye János Egyetemre

RÉVKOMÁROM. Végéhez közeledik a Selye János Egyetem jubileumi 10. akadémiai éve. Az egyetlen felvidéki magyar egyetemen még nem zajlott le minden végzős hallgató államvizsgája. Helyükre azonban további érdeklődőket várnak - az intézmény Tanárképző, Gazdaságtudományi és Református Teológiai Karán július 31-ig hosszabbították meg a jelentkezési határidőt.
201407041233220.toth_janos_rektor_0.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

 

 

A 2013/14-es akadémiai évben összesen 1911 hallgató kezdte meg tanulmányait a Selye János Egyetemen (SJE). Tóth János rektor szerint azonban még nem lehet tudni, hogy közülük majd hányan vehetnek át diplomát, illetve fejezhetik be a kisdoktori tanulmányaikat. „Nálunk még ugyanis nem fejeződtek be az államvizsgák – magyar nyelvből és irodalomból, valamint informatikából még javában folyik a vizsgáztatás, augusztusban pedig pótállamvizsgákra kerül sor. Ezzel kapcsolatos pontos adatokkal csak a későbbiekben tudunk majd szolgálni“ – nyilatkozta elöljáróban a rektor portálunknak.

A szlovákiai felsőfokú oktatási intézmények sokasága szembesül a hallgatók folyamatos létszámcsökkenésének a problémájával. Ezért portálunkat az is érdekelte, hogy az SJE-re is jellemző-e a létszámfogyás, és ha igen, ez a jelenség mivel indokolható.

„A többi szlovákiai felsőoktatási intézményhez hasonlóan az SJE is meghosszabbította mindhárom karán a jelentkezési határidőt, ezért az idei felvételizők pontos számáról még nem tudunk beszámolni. A meghosszabbított jelentkezési határidő július 31-ig tart. A hallgatók számának csökkenése általános jelenség, nemcsak az SJE-et, hanem Szlovákia más egyetemeit is érinti, és Magyarországon is ugyanez a tapasztalat. Ez a demográfiai mutatók kedvezőtlen alakulásával magyarázható: kevesebb gyermek született, ezért az alap- és középiskolákban is alacsonyabb a gyermeklétszám. Ráadásul magyar intézményként bennünket a felvidéki magyarságfogyás, az asszimiláció is negatívan érint“ – magyarázta a rektor.

Az SJE-nek 2013 decemberében 112 pedagógiai és 76 egyéb munkatársa volt. Maruzsa Zoltán magyar felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár a jubileumi tanévnyitón megígérte, hogy ösztöndíjprogrammal segítik a magyarországi oktatók itteni munkavállalását. Az ígéretet tett követte.

„Magyarország valóban támogatta az intézményünkben munkálkodó magyarországi oktatók bérkiegészítését és a járulékos kiadások fedezését. Ez a támogatás a magyarországi oktatók tudományos és kutatási tevékenységének fejlesztéséhez is hozzájárult. Mivel a tudományterületek értékelésénél az akkreditációs folyamatban csak azokat az oktatókat tudjuk kimutatni, akik hosszabb ideig alkalmazottai az egyetemünknek, így a jelenlegi bérkiegészítés és az ezzel járó járulékos kiadások támogatása továbbra is célszerű lenne. Ezzel a támogatással hozzájárulnának az oktatók tudományos, kutatói tevékenységének további fejlesztéséhez is“ – fejtette ki a továbbiakban Tóth János.

 

 

A jubileumi akadémiai évben nem indítottak új tanulmányi programokat: A Selye János Egyetemen ezeket a terveket a 2015-ben esedékes teljeskörű akkreditácíó utáni időszakra halasztják.

„Mivel jövőre egyetemünk ismét megmérettetik a komplex akkreditáció során, teljes erőnkkel azon vagyunk, hogy a meglévő szakokat megvédjük, újra akkreditáljuk, és megfelelően helyt álljunk az egyes tudományterületeken belül. Mivel minden új tanulmányi szak új tudományterületet generálhat, és ezzel intézményünkben csak nehezítenénk a komplex akkreditációs folyamatot, ezért új tanulmányi szakokban csak a komplex akkreditáció után gondolkodhatunk. Mivel a tudományossági mutatók rendkívül fontos szerepet játszanak az akkreditációs folyamatban, ezért az aktuális tanévben inkább ezek javítására helyeztük a fő hangsúlyt“ – árulta el portálunknak Tóth János.

A 2015-ös akkreditáció során dől el, hogy az oktatási intézménynek sikerül-e megőriznie egyetemi státuszát, vagy elkerülhetetlenné válik a lefokozása. Tehát csöppet sem lehet mellékes, hogy eddig e téren milyen konkrét lépésekre került sor.

„A komplex akkreditációval kapcsolatban az egyes karokon már megtörténtek az előkészületi munkák: lezajlott a munkacsoportok kialakítása, amelyek az egyes akkreditációs anyagok kialakításával foglalkoznak, és kari szinten megtörtént a benyújtandó tanulmányi programok jóváhagyása. Jelenleg a tanulmányi programok anyagainak elkészítése, azon belül pedig a tanulmányi programok jellemzésének és tantervének a kidolgozása folyik. Majd fokozatosan a további anyagok kerülnek kidolgozásra. Hamarosan megtörténik az egyes tudományterületek értékelésében a koefficiensek meghatározása és a publikációs tevékenység kimutatásának véglegesítése, illetve a tanulmányi programok anyagainak véglegesítése, ellenzőrzése. 2015. február 28-ig elektronikus formában nyújtjuk be a kidolgozott anyagokat az Akkreditációs Bizottságnak. Az egyetem vezetése munkatársaival együtt mindent megtesz annak érdekében, hogy a küszöbön álló akkreditációs megmérettetésben sikeresek legyünk és jól teljesítsünk, hiszen ez mindannyiunk érdeke, az egész akadémiai közösségé, a felvidéki és az egyetemes magyarságé is“ – hangsúlyozta a révkomáromi intézmény rektora.

A 2014-es év első harmadában nagy mértékben megnehezítette a hazai felsőfokú oktatási intézmények működését az a tény, hogy költségvetési provizóriumban működtek. Fejlesztésekre, a műszaki színvonal emelésére Komáromban sem kerülhetett sor.

„Az év első négy hónapjában anyagi megszorítások és spórolások jellemezték a működésünket. Ez a kellemetlen időszak májusban ért véget, addigra ugyanis tisztázódott az állami támogatások körüli helyzet. Egyetemünk csupán akkor fogadhatta el a 2014-es költségvetését. Most már végre elmondhatjuk, hogy a működtetésre és a bérekre is adott a költségvetésünk. Sajnos, azonban további fejlesztésekre nem kerülhet sor. Ilyen célra minden lehetséges pályázat útján próbálunk anyagiakat szerezni“ – vázolta a helyzetet a felvidéki magyar egyetem első embere.

Végül portálunk azt is megtudta, hogy szeptember 19-én nagyszabású jubileumi ünnepséget tartanak a magyar egyetemen.

„Az SJE idén ünnepli fennállásának 10. évfordulóját. Természetesen, erről a számunkra nagyon jelentős évfordulóról méltóképpen megemlékezünk. Már javában zajlanak a tanévnyitóval egybekötött jubileumi ünnepség szervezési előkészületei, melyre szeptember 19-én, pénteken kerül sor. Az ünnepségre meghívjuk Szlovákia és Magyarország legmagasabb rangú állami tisztségviselőit és valamennyi olyan szervezet, párt képviselőit, valamint azokat a további személyeket, akik támogatásukkal nagymértékben hozzájárultak a Selye János Egyetem létrehozásához és az elmúlt tíz év sikeréhez. Az SJE tízéves fennálása alkalmából emlékérem és díszérem kibocsátását is tervezi, és megjelenik majd a jubileumi kiadványunk is“ – ecsetelte a jubileumi megemlékezés tervezett részleteit Tóth János.

201407041233220.toth_janos_rektor_0.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás