2024. január 31., 11:35

Plichta Tibor: Szívből, nem lankadó lelkesedéssel munkálkodni

Az érsekújvári Plichta Tibor kicsi gyermekkorától a Csemadok berkeiben mozgott, a szülei is Csemadok tagok voltak. Vele beszélgetve elámulok, mekkora tűz lobog Tiborban, kora ellenére két gyermek néptáncegyüttest vezet. Csemadok-beli életéről olyan hévvel mesél, hogy elhiszem, ez a  a legjobb szervezet a világon. Csemadok Közművelődési Díjra javasolta őt az érsekújvári területi választmány, melyet a magyar kultúra napján vehetett át Galántán.

plichta-tibor.jpg
Plichta Tibor iparos családba született negyedik gyermekként 1949-ben
Fotó: Bokor Klára

Mivel gyerekkorában közel laktak a Csemadok kultúrházhoz, sokat bóklásztak arra egy évvel idősebb bátyjával, Péterrel. Csak úgy pezsgett ott a kulturális élet, hetente voltak gyermek és felnőtt előadások.

– Édesapám jóbarátja aktív szereplője volt az akkori színtársulatnak. Abban az időben működött gyerekszínpad, ahova éppen általa jutottunk. Óvodás korunktól szerepeltünk. Nagyon jó és szép emlékeink vannak ebből az időből, emlékszem minden részletre, még a fűthető kültéri színpadra is – idézi emlékeit Tibor.

Megtudjuk, a Csemadok öreg épületét lebontották, s mire felépült az új Csemadok-székház, addigra a gyerekszínpad megszűnt. Az óvodai tánc csak tizenhárom éves korában folytatódott, egy anyai taslival megtámogatva.

Plichta Tibor
Tiborral elmerülünk az emlékekben
Fotó:  Bokor Klára
 Az alapiskola tánccsoportjában kezdtem a néptánccal ismerkedni 1963-ban Szigotszky Kornéliánál, a mi Nelli néninknél. Egy fellépés alkalmával meghívást kaptunk a Csemadok tánccsoportjába. A néptánc mellett társastáncot is táncoltunk, de Keller Gabi bácsi minduntalan elégedetlen volt, hogy a társastáncnál úgy tartjuk a kezünket, mint a néptáncosok és fordítva. Ezért két csoportra osztódtunk, természetesen sokkal többen akartunk néptáncra járni

– mesél tovább Tibor.

Hozzáfűzi, 1966-ban már fiatalított tánccsoport működött, amely két évvel később Napsugár néven vált ismertté. Sikert sikerre halmoztak az Országos Népművészeti Fesztiválon – két nagydíjat és első, második helyezéseket értek el egészen 1975-ig. 1973-ban részese volt a martosi népi tánccsoport indításának.

Plichta Tibor emlékei
Fotó:  Bokor Klára

Elmondja, feleségével, Magdikával is a Csemadok berkeiben ismerkedett össze, aki szintén táncos volt, de nem volt táncos partnere. Egybekelésük után nehezen lehetett összeegyeztetni a családalapítást a szervezeti munkával. Amikor 1977-ben megszületett második gyermekük, abbahagyta a néptáncot.

Mivel a színészetet is szerette, prózai darabokban szerepelt, mint statiszta. Záhorszký Elemér (az érsekújvári kulturális élet ikonikus alakja) meglátta benne a tehetséget, a továbbiakban Csiki Gergely A nagymama című darab főszereplőjeként debütált, de főszerepet játszott Nagy György – Szenes Iván Charlie nénje zenés vígjátékában és Kálmán Imre Csárdáskirálynő operettjében is. Több revüben is szerepelt, melyekbe a táncbetéteket is ő koreografálta.

Táncos komikusként is elemében érezte magát. Egészen 2013-ig vállalt szerepeket az érsekújvári Csemadok által bemutatott darabokban.

75 évesen művészeti vezetőként

Az unokája által került vissza a tánchoz, aki a Czuczor Gergely Alapiskolában a Tökmagok tánccsoportban kezdett. Innen már nem volt visszaút. Ez a tánccsoport tovább fejlődött Kis Tökmagok, majd Ragonya, később Napsugár lett, amit a COVID szétvert. Jelenleg Ficere Kati és Csesznek Szilvia vezetik a Pöttömkéket és az Apró kópékat, Tibor pedig a nagyobbakat, a Kópékat.

Hetente egy- egy alkalommal próbálunk csoportonként, de meglátásom szerint ez kevés. Sajnos, nehéz a próbákat a gyerekek időrendjéhez igazítani.

A művészeti vezetőkkel azt az elvet követjük, hogy először a hazai táncokat tanuljuk meg, majd a magyarországiakat és később az erdélyi táncokat. Azt is meg kell várni, amíg a később csatlakozottak utolérik a többieket. Remélem, lesznek fellépési lehetőségeink, később pedig megmérettetésekre is el szeretnénk jutni.
Plichta Tibor emlékei
Jó nézegetni a régi fotókat
Fotó:  Bokor Klára

Tibort 2001-ben Érsekújvár városa PRO URBE díjjal jutalmazta, 2019-ben az Érsekújvári Magyar Közösségért díjjal, most pedig a Csemadok Közművelődési Díjnak örülhet.

Kitüntetésnek érzem a díjat, amely arra kötelez, hogy nem lankadó lelkesedéssel folytassam a munkám. Szívből, ahogy mindig is végeztem. Jelenleg nemrég váratlanul elhunyt bátyámat Plichta Pétert gyászolom, akivel sokszor együtt szerepeltünk. Ő sok éven keresztül volt a Csemadok helyi szervezetének elnöke, úgy érzem, a díj kicsit az övé is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.