Felvidéki turnéja során idén elsőként Szőgyénbe érkezett a Petőfi-busz
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából a 2022-es és 2023-as évet az Országgyűlés Petőfi-emlékévvé nyilvánította. Ennek keretében számos programmal és kiállítással készül a Petőfi Irodalmi Múzeum, melynek egyik leglátványosabb eleme a Felvidékre is ellátogató Petőfi-busz, amely ma reggeltől várta a látogatókat Szőgyénben a kultúrház előtt.
Ahogy megjelent az esemény a közösségi hálón, pár órán belül beteltek az időpontok, akkora volt az Átröpülök hosszában hazámon utazókiállítás iránti érdeklődés. A helyieken kívül ellátogattak Szőgyénbe a környékbeli iskolák diákjai is – érkeztek Köbölkútról, Muzsláról, Kürtről.
A jármű belsejében hang- és képanyag, animáció és szöveges tartalmak által láthatunk rá Petőfi személyiségére és munkásságára. A vándorkiállítás nem a költő életrajzát helyezi fókuszba, sokkal inkább képzeletbeli utazásra hív: 1845-ben felszállunk a gyorsszekérre Petőfi mellé, hogy felidézze múltjának meghatározó állomásait, és velünk együtt fürkéssze a jövőjét.
A megtekintés előtt a tárlatvezető kis útmutatót adott a nézelődéshez, felhívva a figyelmünket, hogy az interaktív kiállítás minden sarka más-más tematikával foglalkozik, bárhol lehet kezdeni a nagy költővel való bensőséges ismerkedést.
Helyszűke miatt a dobozok mögötti holt terek is maximálisan ki vannak használva, érdemes tehát keresgélni és minden mozgatható elemet elmozdítani.
A rejtett fiókokban, a leskelődő ablakokban relikviák vannak elhelyezve, valamint a hozzájuk kapcsolódó történetek.
Téma a költő szülőföldhöz való viszonya, a hitvesi szerelem, küldetéstudata, a kritikára adott válaszai, Arany Jánoshoz fűződő barátsága és a szabadságharc. Család és az otthon ablakán belesve láthatjuk szüleinek fényképét, de édesapja mészárosbárdját is. A katonaság és vándorszínészet sarokban szemrevételezhetjük, sőt fel is próbálhatjuk azt a lila zakót sárga csokornyakkendővel és gombokkal, amit Petőfi vándorszínészként, de akár a hétköznapokon is viselt.
Ritka különlegesség az a gyöngyhímzéses pénztárca is, amit Júlia adott ajándékba kedvesének Talpra magyar verséért.
Ebben a blokkban Júliáról is sok mindent megtudunk, aki csakúgy, mint férje, maga is polgárpukkasztó személy volt.
A tárlat záró részében írók, költők Petőfiről szóló idézetei olvashatók, a hátsó üléssoron pedig számítógépekben őrzött adatokból megtudhatjuk, hol, merre járt a nagy költő élete során és azt is, hány kilométert tett meg gyalog és szekéren. Petőfi-relikviákból egy digitális kollázst alkothatnak a látogatók, próbára téve a kiállításon megszerzett tudásukat. Ajánlom mindenkinek!